24. listopadu 2011 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruské ministerstvo koupí tři české letouny L-410

Letoun L 410 převzali 16. května v Kunovicích zástupci brazilské společnosti NHT Linhas Aereas, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun L 410 převzali 16. května v Kunovicích zástupci brazilské společnosti NHT Linhas Aereas, | foto: ČTK

MOSKVA Ruské ministerstvo obrany zakoupí tři české letouny L-410 v luxusní úpravě v celkové ceně 450 milionů rublů (275 milionů korun). Podle informací zveřejněných dnes v oficiálním registru ruských státních zakázek má být dodávka českých strojů realizována do listopadu příštího roku.

Letouny mají být využity pro potřeby vedení ministerstva.

V dobách před pádem komunismu létaly v bývalém Sovětském svazu stovky těchto letounů a v poslední době se na ruský trh vracejí. V červenci roku 2009 proběhla jejich úřední certifikace, po níž bylo do Ruska prodáno dvanáct strojů.

ČTĚTE VÍCE:

Během letošní letecké výstavy MAKS zástupci výrobce jednali v Moskvě o dalších objednávkách, právě tam projevily zájem o luxusní variantu letounů L-410 špičky ruských ozbrojených sil.

Výrobcem letounů L-410 je kunovická společnost Aircraft Industries. Jednapadesát jejích akcií drží ruský těžařský holding UGMK, zbylých 49 procent vlastní česká obchodní společnost PAMCO INT.

ČTĚTE TAKÉ:

V polovině roku 2010 podnik otevřel v ruském Jekatěrinburgu nové servisní pracoviště. Na území Ruské federace chce Aircraft Industries pro servis a údržbu letounů L-410 vybudovat celou síť středisek.

Výroba těchto letounů v Kunovicích v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2008 byly vyrobeny jen tři, v roce 2009 již šest a loni devět. Pro letošek výrobní plán počítá s 15 letouny L-410.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.