30. září 2009 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyňské letiště se privatizovat nebude, rozhodli poslanci

Ruzyně. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruzyně. (Ilustrační foto) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vláda možná nebude moci v budoucnu prodat pražské ruzyňské letiště. Znemožnit to má zákon sepsaný ČSSD, který dnes poslanci schválili. Pro zákon hlasovali poslanci KSČM, ČSSD i pět poslanců KDU-ČSL.

Zákon nyní zamíří do Senátu. Vzhledem k tomu, že levice nemá v horní komoře většinu, lze očekávat, že Senát zákon sněmovně vrátí. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale v reakci na schválení zákona vyzval vládu, aby zastavila jakékoli práce na přípravě prodeje letiště.

Hlavním cílem zákona je, aby veškerý majetek Letiště Ruzyně se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu. Podle sociálních demokratů je privatizace v době finanční krize nevýhodná, protože hrozí, že se letiště prodá pod cenou. Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun.

"Tesat do učebnic to nebudeme"
Sociálnědemokratický návrh dnes podpořil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Tvrdil, že není možné, aby současná úřednická vláda se svým mandátem pokračovala v privatizaci za zády politické reprezentace. Připustil však, že zvolený postup není ideální "že to řešení není na tesání do učebnic".

Proti privatizaci vystoupil například bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc, který prohlásil, že prodej letiště jen nejen z ekonomického, ale i z bezpečnostního hlediska nežádoucí. Jeho stranický kolega a spoluautor předlohy Bohuslav Sobotka poukazoval mimo jiné na to, že když v minulosti stát zákonem převedl regionální letiště na kraje, také jim omezil právo převádět pozemky a majetek letiště. Nyní by tak podle něj nastala absurdní situace, kdy by pro kraje a jejich letiště platila větší omezení než pro privatizovaný majetek státu.

Rozhodnutím sněmovny tak padá plán B privatizace Českých aerolinií, který počítal s tím, že pokud se nepodaří prodat ČSA jedinému zájemci - společnosti Unimex, dojde ke spojení aerolinek s Letištěm Praha. Stát by pak k prodeji nabízel obě firmy společně, což by zvýšilo šance dostat za firmu lepší cenu.

ČTK, Lidovky.cz