3. března 2009 15:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

S ČSA loni letělo víc lidí, teď však ubývají

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Jiřina VeseláLidové noviny

PRAHA České aerolinie (ČSA) loni přepravily 5,6 milionu cestujících, tedy asi o 2,4 procenta více než v předchozím roce. Firma to dnes sdělila v tiskové zprávě. Růst podle aerolinek v závěru roku zpomalil hlavně kvůli světové hospodářské krizi. Od září totiž společnosti začali meziročně ubývat cestující. Poklesy počtu cestujících očekává ČSA i letos.

Krize podle firmy nejvíc zasáhla pravidelnou přepravu, která tvoří víc než 70 procent výnosů podniku. Na pravidelných linkách, nejčastěji do Francie, Ruska a Nizozemska, loni společnost přepravila asi 4,8 milionu cestujících.

"Za první tři čtvrtletí ještě rostla přeprava o 4,9 procenta, a v některých měsících hlavní letní sezóny dokonce o více než deset procent, v září se začal projevovat pokles, který se dále prohluboval," uvedl viceprezident pro prodej Petr Řehák.

Vývoj počtu cestujících ČSA

2005   5,217.638   +19,8
2006   5,469.895   +4,7
2007   5,492.209   +0,4
2008   5,625.459   +2,46
zdroj: ČSA


Loni v září přepravila firma, kterou nyní stát připravuje k prodeji, meziročně celkem o 0,7 procenta méně cestujících, v říjnu o 4,3 procenta méně, v listopadu zaznamenaly propad o 8,7 procenta a v prosinci o dalších 7,4 procenta. "V důsledku přetrvávající ekonomické krize ve světě lze další poklesy cestujících očekávat i v letošním roce," dodal Řehák.

České aerolinie budou podle dřívějších informací prezidenta firmy Radomíra Lašáka za loňský rok hospodařit s čistým ziskem v řádech stovek milionů korun. Přesné výsledky hospodaření zatím společnost nezveřejnila. Právě výsledky loňského hospodaření by mohly být důležité pro případné zájemce o koupi 91procentního státního podílu ve firmě.

Zatím se podle dostupných informací o největšího tuzemského leteckého přepravce zajímá ruský Aeroflot a francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM. Kvůli světové finanční krizi zájem nemají americká Delta a čínská letecká společnost China Airlines.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!