Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šance na volání v metru se vzdaluje. Dopravní podnik chce víc peněz

Metro (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metro (ilustrační) | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Při cestování novou trasou pražského metra z Dejvic do Motola by neměl být problém telefonovat v tunelech mezi stanicemi nebo se připojit na internet. Optimistická vize, která už je v řadě západních metropolích skutečností, se však v tuzemském prostředí začíná rozplývat. Pražský dopravní podnik se totiž stále nemůže dohodnout na ceně za položení kabelů.

Kompletní pokrytí stanic a tunelů mobilní sítí GSM a připojením k internetu třetí generace mělo být pilotním projektem českých operátorů sdružených v Asociaci provozovatelů mobilních sítí. Kvůli průtahům však nyní hrozí, že se vysílače do plánovaného otevření stanic nestihnou nainstalovat.

Hluché tunely

Pokrytí tunelů mezi novými stanicemi má sloužit jako pilotní projekt pro budoucí umístění vyzařovacích kabelů do tunelů celé sítě metra.

V současnosti je mobilní signál dostupný pouze ve stanicích. Připojení k internetu ve stanicích metra je možné pouze přes zastaralou technologii 2G.

„Dodatečná instalace by pak byla zbytečně technologicky složitější a také téměř dvakrát dražší. Z těchto důvodů by byla ohrožena její realizace,“ uvedla šéfka sdružení operátorů Michaela Renčínová.

Podle ní si nasazení nových technologií v metru vyžádá investice v řádu stovek milionů korun. „Zasíťování jediné stanice včetně tunelu přijde zhruba na 10 milionů korun,“ vysvětluje Renčínová s tím, že návratnost takových výdajů je „sporná“.

Vyjednávání operátorů s pražským dopravním podnikem trvá už několik let. Dohoda je však stále v nedohlednu, přičemž jádrem sporu je hlavně cena za poskytnutí prostoru pro vysílač. „Cenově výrazně nižší návrh operátorů, týkající se uložení vyzařovacího kabelu – antény, byl pro DPP neakceptovatelný. Ze strany operátorů šlo o návrh, který naprosto neodpovídá současným tržním cenám,“ říká mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

„Vzhledem k tomu, že snížením ceny by DPP přišel o zisk, který by se tímto stal ziskem soukromých společností, nemůže v žádném případě přijmout cenu v operátory navrhované výši,“ dodal Štábl s tím, že podnik chce navrhnout kompromis v porovnání se standardní sazbou.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.