25. července 2016 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sebevědomý Ryanair: Nikdo jiný v Evropě neplánuje takový růst zisku jako my

Šéf Ryanairu Michael O ́Leary. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Ryanairu Michael O ́Leary. | foto: Reuters

DUBLIN Ryanair zvýšil v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o čtyři procenta na 256 milionů eur. Irský letecký dopravce navzdory červnovému referendu o vystoupení Velké Británie z EU dál očekává rekordní celoroční zisk.

Její zástupci navzdory zjevnému sebevědomí připouštějí, že kvůli nejistotě po takzvaném brexitu by prognózu mohla ještě změnit. Ryanair je největším leteckým přepravcem v Evropě podle počtu cestujících.

První finanční čtvrtletí skončilo v červnu. Ryanair předpokládá, že zisk po zdanění mu za celý finanční rok do konce března vzroste o zhruba 13 procent na 1,37 miliardy až 1,43 miliardy eur.

„Nemyslím si, že nějaké jiné aerolinie v Evropě realizují nebo předpovídají takovýto růst zisku, mračna na obloze ale naznačují, že na druhé pololetí je zde velké riziko, že se věci zhorší,“ citovala agentura Reuters generálního ředitele Michaela O’Learyho.

Aerolinky ovšem zvýšily odhad počtu přepravených cestujících za celý rok o jeden milion na 117 milionů. Příčinou jsou levnější letenky, u kterých firma nadále předpokládá pokles o deset až 12 procent v zimních měsících. V klíčových letních měsících, kdy aerolinky vytvářejí většinu zisku, by průměrná cena letenky měla klesnout o nejméně šest procent, uvedl finanční ředitel Neil Sorahan.

Letadlo nízkonákladových aerolinek Ryanair – ilustrační foto

Ryanair létá zejména z londýnského letiště Stansted. Z více než 100 milionů pasažérů, které ročně přepraví, jich je asi 40 milionů na linkách mezi Irskem a Británií.

O’Leary uvedl, že Ryanair bude dopad slabší britské libry kompenzovat tím, že od letošní zimy přesune část kapacit z Británie. Libra prudce klesla po referendu o vystoupení Británie z EU.

Konkurenční britské nízkonákladové aerolinky easyJet minulý týden uvedly, že po hlasování o brexitu, teroristickém útoku v Nice a pokusu o převrat v Turecku nejsou schopny poskytnout výhled hospodaření. Největší německá letecká společnost Lufthansa minulý týden odhad celoročního zisku zhoršila.