2. března 2017 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Taxikáři obklíčili ministerstvo, troubili a vyhlásili 14 dnů protestů. Šéf AAA nesměl na jednání o Uberu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Zhruba čtvrt hodiny troubily ve čtvrtek dopoledne desítky naštvaných taxikářů před ministerstvem dopravy. Řidiči se na vltavské nábřeží sjeli kvůli tomu, že úředníci nepustili na jednání o budoucnosti taxislužby šéfa největší české firmy z oboru AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničku. Na místě zasahovala i policie. Reakcí taxikářů bude čtrnáctidenní protest v českém hlavním městě, oznámil Kvasnička.

Na ministerstvu dopravy se ve čtvrtek sešli zástupci několika ministerstev, Hospodářské komory či Svazu průmyslu a dopravy. Za Hospodářskou komoru přišel i zástupce taxikářské asociace AKT i člověk za Uber.

Pracovní skupina se už potřetí věnovala budoucí podobě legislativy pro taxikaření v Česku. Řešila i postavení speciálních služeb, jako je například známá aplikace Uber. Zástupci jednotlivých taxislužeb mezi vybrané účastníky nepatřili, což se ukázalo jako klíčový problém.

POZVALI HO, NEBO NE?

  • Jiří Kvasnička tvrdí, že dostal na jednání pracovní skupiny pozvánku, a proto na něj dorazil.
  • Ministerstvo tvrdí, že mu pozvánku sice odeslalo, ale s upozorněním, že jde jen o informaci, aby věděl, co bude obsahem jednání.

„Pan Kvasnička se chtěl jednání zúčastnit, přestože zástupci konkrétních taxislužeb nejsou členy této pracovní skupiny. Z toho důvodu mu to nebylo umožněno,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že na příští zasedání už zřejmě resort zástupce největších taxislužeb v zemi pozve.

Reakce na zamítnutý přístup byla bouřlivá. Kvasnička svolal své kolegy - zmínil až stovku aut - kteří najeli před ministerstvo dopravy. Kroužili kolem budovy a zhruba čtvrt hodiny troubili. Následně jim jednu z cest zablokovali policisté.

Kvasnička po tomto incidentu oznámil, že českou metropoli čeká čtrnáct dnů protestů jeho kolegů. Důvodem této akce – která má začít v pondělí 5. března – jsou podle Kvasničky řidiči, kteří provozují tuto živnost bez oprávnění. Tedy mimo jiné šoféři jezdící pro aplikaci Uber, která svoji činnost zaštiťuje sdílenou ekonomikou a principem spolujízd.

„Akce bude trvat čtrnáct dnů. Řidiči se rozhodli, že budou protestními jízdami upozorňovat na tento šlendrián. Obecně jde o řidiče bez živnostenského oprávnění,“ uvedl Jiří Kvasnička pro Lidovky.cz.

Podle něj jde o spontánní myšlenku jeho kolegů. Nechce však podobné blokády, jako byla akce na pražské magistrále v únoru loňského roku. „Rozhodně nepodporuji ucpávání Prahy. Jde o to, abychom na sebe jízdami upozornili,“ dodal šéf AAA Radiotaxi.

Byznys pražských taxikářů v číslech
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.