26. srpna 2009 13:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Šéfovi pilotů ČSA hrozí výpovědí, prý vynáší zprávy médiím

Piloti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piloti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Unitř Českých aerolinií to vře. Prezidentovi Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filipu Gasparovi pohrozilo vedení firmy výpovědí kvůli jeho výrokům v médiích. Podle informací, které sdružení rozeslalo, obdržel z rukou šéfpilota ČSA Richarda Birase upozornění na možnost výpovědi za soustavné porušování povinností, a to podáváním informací hromadným sdělovacím prostředkům k interním záležitostem v ČSA.

Sdružení pilotů se za svého prezidenta postavilo a poukázalo na to, že Gaspar se vyjadřoval k záležitostem, které se týkají letové bezpečnosti (spuštění programu předletových kontrol bez účasti mechaniků) a problematiky hromadného propouštění.

Piloti v tiskové zprávě hovoří o snahách o umlčení zaměstnců a stěžují si na zastašování ze strany zaměstnavatele. Diskriminaci zástupců zaměstnanců dnes odsoudili i zástupci dalších odborových organizací ve společnosti ČSA.

Tvrdě proti vedení
Hrozba výpovědí předákovi pilotů je dalším pokračování sporů uvnitř ČSA. Sedm odborových centrál působících v Českých aeroliniích včera vyzvalo stát jako majitele firmy, aby se zasadil o uklidnění napětí mezi zaměstnanci.

Výzva byla de facto žádostí o odvolání prezidenta Radomíra Lašáka a jeho spolupracovníků. Ministerstvo financí však o odvolání managementu ČSA ovšem neuvažuje.

Lašák by měl podle prohlášení odborů odejít co nejdříve, aby nový management mohl začít pracovat na restrukturalizaci ztrátové firmy. Změna by se měla udát ještě před koncem privatizace, na projektu by se měly podle představ odborářů podílet i zaměstnanci.

Lidovky.cz