15. července 2009 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

SkyEurope přitvrdily v lákání investorů, základní kapitál snížily sedmkrát

Letadlo společnosti Skyeurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Skyeurope | foto: Reprofoto

VÍDEŇ Akcionáři problémové nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope, která minulý měsíc požádala o ochranu před věřiteli, odsouhlasili na dnešní valné hromadě snížení základního kapitálu na 6,6 milionu eur (170 milionů korun) z původních 42,8 milionu eur. Akcie budou vyměněny v poměru 6,5 ku jedné.

Firma požádala v červnu u bratislavského soudu o ochranu před věřiteli proto, aby získala čas na restrukturalizaci a jednání s investory. Podle výroční zprávy dluží dodavatelům za loňský rok 60 milionů eur (aktuálně 1,6 miliardy Kč).

SkyEurope, které jsou po ČSA druhým největším pravidelným dopravcem na pražském letišti v Ruzyni, od začátku provozu v roce 2002 nevykázaly zisk. Čistá ztráta firmy stoupla za první pololetí fiskálního roku o téměř 12 procent na 32 milionů eur. Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 15,7 procenta na 85 milionů eur.

Manažeři nyní hledají investora, který by firmě pomohl přežít. Údajně má jít o silnou finanční skupinu a nikoliv firmu primárně z leteckého byznysu.

Generální ředitel SkyEurope Nick Manoudakis podle serveru iDnes.cz uvedl, že společnost nyní jedná se dvěma až třemi nadějnými investory a věří, že výsledek výběru oznámí během několika dnů. V médiích se objevily spekulace, že by mohlo jít o turecko-americkou skupinu Odien, která vlastní například CK Čedok.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.