30. listopadu 2009 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Spojenectví Ratha s komunisty má šrám, nepovolili mu rušit vlaky

David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Středočeský kraj nebude v roce 2010 omezovat regionální železniční dopravu. Rozhodli o tom dnes středočeští zastupitelé. Původní záměr ČSSD na rušení některých vlakových spojů zamítli podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) komunisté, které sociální demokraté k prosazení svých návrhů potřebují.

KSČM přitom návrhy krajské rady dosud zpravidla bez větších připomínek schvalovala.

Zastupitelé dnes také rozhodli o uzavření desetileté smlouvy na zajištění dopravní obslužnosti na železnici s Českými drahami. Opoziční ODS to kritizuje, podle ní to vyřazuje ze hry konkurenci.

Dofinancování ztrát

Středočeský kraj dá v příštím roce na úhradu ztrátovosti v železniční dopravě 915 milionů korun, druhou třetinu doplatí stát a třetí bude financována z úspor Českých drah. V případě autobusové dopravy jde o částku 700 milionů.

Středočeský kraj nepřistoupí k omezení nevyužívaných spojů prakticky jako jediný z regionů. Například v Královéhradeckém kraji od 13. prosince s platností nového jízdního řádu ubude kvůli nedostatku peněz zhruba 8,5 procenta vlaků.

Vlaky pojedou prázdné 
Ve středních Čechách se uvažovalo o omezení, jež by se dotkla o dvou procent cestujících, kteří dráhu využívají. "Neshodli jsme se s komunistickou stranou, která jasně řekla, že nepodpoří omezení, přestože jsme jim dali argumenty, že jde o spoje, jimiž prakticky nikdo nejezdí," poznamenal Rath. Proti rušení spojů byla i ODS, její hlasy ale ČSSD díky dohodě s komunisty nepotřebuje.

"Berete peníze Středočechům a šanci modernizovat vlaky," kritizoval Bendl dlouhodobou dohodu s Českými drahami. Povšík s tím ale nesouhlasí. "Nikdo jiný nikdy nedokázal, že by se dokázal dostat na cenu Českých drah," namítl.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.