Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další problém Blanky. Stavba tunelu se zastaví, dozor přeruší v lednu práci

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Práce na tunelu Blanka se v půlce ledna zastaví. Firma IDS, která provádí stavební dozor ve čtvrtek oznámila, že v té době přeruší svoji činnost. Důvodem jsou spory s hlavním městem o zaplacení jejích služeb.

Dokončení stavby, jehož termín, se několikrát změnil, se tak zřejmě odkládá na neurčito. Bez dozoru na stavbě nemůžou v Blance pracovat ani jiné firmy.

Konkrétně jde hlavně o firmu ČKD Praha DIZ, která má na starosti technologické vybavení tunelu, tedy například vzduchotechniku či fungování velínů. Stavební část komplexu - dodaná společností Metrostav - je hotová. 

Spor s dohližitelskou firmou Inženýring dopravních staveb (IDS) se týká vyplacení jejích odměn. Zjednodušeně řečeno: stavební dozor funguje na základě staré smlouvy a předem dané maximální částky, která byla kvůli průtahům s výstavbou a vícepracemi dávno překročená. A Praha hledá zákonnou cestu, jak tyto dodatečné náklady zaplatit.

Tou je arbitráž, jenže její trvání se stále natahuje a IDS proto přišla s ultimátem.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemůžeme Blanku dotovat

„Nemůžeme si dovolit dále dotovat stavbu Blanky. Pokud se k 15. lednu 2015 nepodaří s hlavním městem Prahou uzavřít smír, přerušíme veškeré práce,“ řekl ve čtvrtek právník Marek Nespala, který IDS zastupuje.

Radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) v reakci uvedl, že odchod IDS by znamenal zásadní komplikaci, věří ale v další jednání. Praha je prý připravena všem závazkům dostát.

Město vede dlouhodobě s IDS spor, týkající se její činnosti během stavebních prací. Právní zástupci města zpochybňují, že firma uspokojivě spravovala stavbu, jak jí ukládala smlouva. Firma proto o přerušení prací uvažovala už v září. „Tehdy se proti mému doporučení rozhodlo vedení IDS pokračovat v práci, aby umožnilo zprovoznění Trojského mostu,“ řekl Nespala. 

Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.

Odvolání rozhodčího soudce v listopadu ale bylo poslední kapkou. „Nyní, kdy je vyřešení našich oprávněných požadavků opět v nedohlednu, již pro IDS není ekonomicky udržitelné pokračovat v práci,“ shrnuje Nespala stanovisko firmy.

Nekonečný tunel čtyř primátorů

Současná krize je tak dalším příspěvkem do série průtahů, které stavbu tunelu provázejí. Pavel Bém v červnu roku 2007 sliboval, že Blankou budou řidiči projíždět už v roce 2011. „Do čtyřech, maximálně pětiletse nám podaří dokončit Městský okruh jako celek,“ prohlašoval tehdy optimisticky exprimátor. 

Jeho nástupce Bohuslav Svoboda termín posunul na rok 2013, Tomáš Hudeček pak na rok 2014. Naposledy se do odhadů pustila čerstvá primátorka Adriana Krnáčová. Jako reálný termín uvedla březen 2015. 

Mezitím se rozestavěný tunel několikrát propadl a o několik miliard prodražil. Zpoždění stavba nabrala i kvůli několika soudním sporům mezi Prahou a stavební firmou Metrostav kolem financování stavby a stavebním povolením. Termín zprovoznění nejdelšího městského tunelu v Evropě je tak opět ve hvězdách.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!