11. listopadu 2009 17:16, aktualizováno  18:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávka dopraváků bude. Zřejmě příští týden

Odboráři dopravního podniku hrozí stávkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odboráři dopravního podniku hrozí stávkou | foto: ČTK

PRAHA Pokud se nestane zázrak, zaměstnanci pražského dopravního podniku skutečně vstoupí do stávky. Podle informací LN se odboroví předáci dohodli již i na konkrétním termínu. Stále ho sice odmítají prozradit, je ale zřejmé, že se totální kolaps bude hlavní město čekat až v polovině příštího týdne. Pravděpodobně půjde o středu.

Jednání odborářů pražského Dopravního podniku s krizovým štábem skončilo krachem. Odboráři odešli po krátké chvíli z místnosti. Oficiálním důvodem byl podle nich fakt, že vedení města dosud nepředložilo odpovědi, jak hodlá řešit sedm sporných otázek,  jež v pondělí vznesli zaměstnanci dopravce na jednání.

Požadavky odborů

1) primátor předloží plán dofinancování Prokazatelné ztráty roku 2009 včetně návrhu financování dopravního podniku v příštích letech tak, aby nebylo nutno čerpat kontokorent zvyšující náklady na financování provozu podniku
2) DPP ukončí činnost společnosti BNV Consulting, která má na starosti organizační audity a outsourcing, tedy vyvedení některých činností mimo podnik
3) DPP ukončí spolupráci s Radkem Novotným, ředitelem projektu transformace v DPP
4) DPP ukončí všechny projekty směřující k outsourcingu, privatizaci nebo prodeji, které mají pro chod DPP strategický a zásadní význam
5) zastavení všech projektů směřujících k outsourcingu a jejich nové prověření, protože uvažovaná desetiprocentní úspora nákladů pro DPP je nereálná
6) ukončení snižování počtu pracovních míst z důvodu nedodržení slibů primátora, který zněl: Úspory vyplývající z transformace DPP budou využity pro zlepšení poskytované služby cestujícím
7) nastavení standardu kvality při přepravě cestujících pro všechny dopravce na území hlavního města Prahy provozující MHD

- splnění těchto bodů doručit písemnou formou do 11. listopadu 2009 do 24:00 všem členům stávkového výboru

Zdroj: Odborové organizace DPP

Hrozba stávky, která by neměla v novodobé historii obdoby, se stává stále reálnější. Podle odborářů v tuto chvíli hraničí téměř s jistotou. Zítra dopoledne se mají odbory s krizovým štábem sice opět sejít, město však na všechny jimi vznesené požadavky odmítá přistoupit. Jednání se očekávají i v pátek.

"Nedostali jsme v písemné podobě veškerý materiál, abychom mohli relevantně rozhodnout, zda je to to, co jsme požadovali. Takže čekáme dnes do půlnoci a podle toho se zařídíme," řekl zástupce odborářů Vratislav Feigel.

Podle informací LN ale mají odboráři již jasno. Členové stávkového výboru se dohodli již i na konkrétním termínu. Stále jej však odmítají sdělit, s tím, že nechtějí, aby si magistrát mohl předem sjednat "stávkokaze" z řad soukromých dopravců.

Podle postupně uvolňovaných náznaků ze stávkového výboru je ale zřejmé, že dopravní kolaps může hlavní město čekat až v polovině příštího týdne. Pravděpodobně půjde o středu. Odboráři totiž slíbili, že stávku oznámí 24 hodin předem. Kvůli očekávaným jednáním se stávka neodehraje ani v pátek. Víkend, kdy hromadnou dopravu využívá příliš málo cestujících, nepřipadá v úvahu. Ze stejných důvodů nemohou stávku uskutečnit ani v úterý, kdy je  státní svátek a v pondělí si kvůli následnému svátku řada lidí vezme dovolenou. Nejbližším termínem je proto zmíněná středa.

Podle informací televize Nova má stávka údajně začít ve 04:00 a pak mezi osmou a devátou hodinou by se blokádou příjezdových komunikací do hlavního města měli připojit i zemědělci. Konkrétní den se ale Nově také nepodařilo zjistit.

Přes BNV consulting nejede vlak

Podle informací LN z krizového štábu magistrátu je město ochotno kompromisně ustoupit ve většině požadavků odborů. Podle zdroje z vedení pražské radnice ale nechce primátor ustoupit v odvolání poradenské firmy BNV consulting, která prováděla v městských organizacích personální audity. "Lidově řečeno, přes tohle vlak nejede,"  tvrdí člověk z vedení radnice.

Novinář Jiří X. Doležal se na úprotest proti stávce připoutal k turniketu

Ředitel dopravního podniku Martin Dvořák, který řídí vyjednávání krizového štábu s odbory, uvedl, že stále doufá v dohodu. "Měli jsme jasná stanoviska ke dvěma bodům, k dalším požadavkům byly i návrhy řešení," uvedl po jednání ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Odbory žádají kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady odchod ředitele Radka Novotného, který má v podniku na starosti outsourcing.

Chtějí i ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvají také na zastavení plánovaného propouštění a chtějí, aby město nastavilo standardy kvality pro pražskou hromadnou dopravu, které by platily pro všechny dopravce na území Prahy.

Rada města v úterý prozatím schválila uvolnění 900 milionů korun, které by kritickou situaci v dopravním podniku měly částečně vyřešit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!