15. října 2014 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vlaky Deutsche Bahn zarazí stávka. Nesvezou ani Čechy do Berlína

Stávka výrazně narušila železniční dopravu po celém Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka výrazně narušila železniční dopravu po celém Německu | foto: Reuters

PRAHA Největší německý železniční dopravce Deutsche Bahn už ve středu dopoledne omezil provoz kvůli stávce strojvůdců, která začne ve dvě hodiny odpoledne. Výpadky se týkají i vlaků mezi Berlínem a Prahou. Stávka skončí ve čtyři hodiny ráno.

Dopolední omezení provozu postihlo především dálkové vlaky. „Připravili jsme náhradní jízdní řád a snažíme se dopravit do cíle co nejvíc cestujících,“ řekl mluvčí Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss.

„Tato omezení jsou nutná z logistických důvodů, aby soupravy byly ve čtvrtek ráno v potřebných místech a my mohli co nejrychleji obnovit řádný provoz,“ dodal mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací Českých drah byly už před zahájením stávky odvolány vlaky EC na trati mezi Berlínem a Prahou v úseku Drážďany - Berlín. Z Drážďan do Česka a opačným směrem by měly vlaky jezdit bez omezení.

Odborový svaz strojvůdců svolal stávku s cílem vydobýt si od ledna zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby z 39 na 37 hodin týdně. Od konce srpna je to už čtvrtá stávka na německé železnici a zatím nejdelší - dva předchozí protesty trvaly tři hodiny, jeden devět.

Železniční společnost tvrdí, že je ochotna jednat se strojvůdci o kompromisu. Požadavky odborů však považuje za nesplnitelné, strojvůdcům nabízí zvýšení mezd o dvě procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz