14. ledna 2019 14:04, aktualizováno  14:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Švýcarsko chce zakázat elektrokoloběžky Lime. Během jízdy se jim uzamykají brzdy

Elektrické koloběžky Lime zaplavily Prahu. Většina uživatelů s nimi však jezdí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické koloběžky Lime zaplavily Prahu. Většina uživatelů s nimi však jezdí... | foto:  František Vlček, MAFRA

Basilej/Curych Společnost Lime čelí ve Švýcarsku problému. Jejich stroje během jízdy totiž zastavují a lidé z nich v důsledku náhlého zpomalení padají. Města Basilej i Curych již zaznamenaly několik případů zranění po náhlém zastavení elektrokoloběžky. Několik stovek strojů americké Lime jezdí i v ulicích Prahy.

Firma momentálně provádí vyšetřování, co za nenadálými zastaveními koloběžek stojí. Jednou z prověřovaných variant je i restartování systému a jeho následné zabezpečení proti krádežím, které může být důvodem zablokování dopravního prostředku. Uvedla to ve svém e-mailu, který rozeslala svým uživatelům. Kromě omluvy jim nabídla i slevový kód na jízdu zdarma v délce 15 minut, který lze uplatnit po vyřešení problému.

Mezi zraněnými je doktor, který si zlomil loket před nemocnicí, kde pracuje, či jezdec, který si vykloubil rameno poté, co jeho elektrokoloběžka zastavila uprostřed jízdy v rychlosti 25 kilometrů v hodině. Mezi méně závažné případy patří odřeniny či modřiny.

Lime provozuje ve Švýcarsku kolo 550 koloběžek, několik stovek jich jezdí i po Praze. Řada lidí službu kritizuje pro častý pohyb jejích uživatelů na chodníku a fakt, že koloběžky často nechávají na místech, kde překážejí. Praha 2 v této souvislosti s firmou vyjednala, že koloběžky nelze nechávat na jejím území.

amAnna Mikolandová, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?