16. října 2016 17:17, aktualizováno  18:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Správa železnic chce Italům zaplatit prostavěné peníze. Ti ale nádraží předat nechtějí

Obchody ve vestibulu hlavního nádraží v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchody ve vestibulu hlavního nádraží v Praze. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

PRAHA Správa železniční dopravní cesty je po ukončení smlouvy připravena společnosti Grandi Stazioni zaplatit částku, kterou prokazatelně na pražském hlavním nádraží prostavěla. Italskou firmu vyzvala k jednání v pondělí ráno. Ta ale pro předání nádraží nevidí „právní důvod“, podle ní totiž smlouvá dál trvá a o schůzce podle mluvčího neví.

Podle generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Surého SŽDC upřednostňuje mimosoudní dohodu, i když připustil, že zřejmě spor nakonec bude muset rozhodnout soud.

Správa železnice vypověděla Grandi Stazioni smlouvu k nedělní půlnoci poté, co firma nestihla dokončit rekonstrukci historické Fantovy budovy na hlavním nádraží. Z ní ale společnost za 13 let zrekonstruovala jen vnitřek centrální části s takzvanou Fantovou kavárnou. Boční trakty včetně fasády památkově chráněného objektu dosud na opravy čekají. „Není žádná právní cesta, jak bychom mohli pokračovat dál,“ podotkl Surý.

Grandi Stazioni, která měla mít nádraží pronajaté na dalších 30 let, již dříve uvedla, že k výpovědi není žádný důvod a pokud SŽDC společnost z objektu vypoví, bude požadovat 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za rekonstrukci odbavovací haly a rovněž náhradu za ušlý zisk z dalších let provozu nádraží.

Firma se nedělního předávání neúčastní. Podle náměstka generálního ředitele SŽDC Tomáše Drmola Grandi Stazioni nepřijala výzvu předat nádraží, její zástupci se odmítli i zúčastnit tiskové konference, napsal server iDNES.cz. Italská firma totiž odmítá, že by měla smlouva skončit. K předání „nevidí žádné právní důvody,“ řekl mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík. Firma podle něho oznámí další postup v pondělí.

Drmola ale nečeká, že by během předávání měly fyzicky nastat komplikace. Společnost ISS, která pro Grandi Stazioni zajišťuje správu areálu, si už najala i SŽDC. Generální ředitel ISS Jan Boháček v neděli serveru iDNES.cz sdělil, že „zázemí celého areálu bude fungovat bez jakýchkoli omezení“. Nebudou tedy nijak přerušeny dodávky tepla, osvětlení, chod toalet nebo eskalátorů.

Obchody zůstávají

Vedení SŽDC podle Drmoly nabídne všem 50 nájemcům nádraží uzavření nové nájemní smlouvy za stejných podmínek, jako mají Grandi Stazioni. „Již jsme kontaktovali 43 nájemců a budeme hovořit i se zbývajícími sedmi. Smlouvy budou uzavřeny na začátku příštího týdne,“ řekl v neděli novinářům.

Grandi Stazioni do letošního června většinově vlastnily italské dráhy. Nově firmu vlastní francouzský investiční fond Antin a italská investorská skupina Borletti Group. Předloni česká pobočka Grandi Stazioni hospodařila se ziskem 54 milionů korun při výnosech přesahujících 144 milionů korun.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz