Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tragické léto. Na silnicích opět zemřelo více lidí, i kvůli uzavírkám, míní expert

Při čelním střetu osobního auta s kamionem zemřeli u Sudoměřic na Hodonínsku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při čelním střetu osobního auta s kamionem zemřeli u Sudoměřic na Hodonínsku... | foto: ČTK

PRAHA Ani letošní prázdniny nepřinesly zlepšení nepříznivé bilance dopravní nehodovosti. Stejně jako v předchozích letech zahynulo na tuzemských silnicích v červenci a srpnu přes sto lidí, tento rok dokonce ještě více než loni. Slabou útěchou je, že mírně klesl celkový počet havárií a zranění, která nebyla smrtelná.

Během tradičně nejnáročnějšího období pro motoristy, které se vyznačuje hustým provozem, četnými opravami na klíčových tazích a úmorným vedrem, letos došlo celkem k 17 821 nehodám, což je o 193 méně než v roce 2018. Při nich bylo usmrceno 118 lidí (o tři více). Dalších 393 osob bylo zraněno těžce (o 111 méně) a 4927 lehce (o 107 méně). Při všech zmíněných kolizích byla způsobená škoda přesahující 1,16 miliardy korun.

Z policejních statistik vyplývá, že nejčastější příčinou dopravních nehod bylo nedostatečné věnování se řízení (21,6 procent), nesprávné otáčení a couvání (10,7) a nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem (8,2).

„Ve většině případů je tak za vznikem dopravní nehody nezodpovědné chování účastníků silničního provozu, kteří tím hatí snahy policistů i dalších partnerů, kteří se aktivně snaží o zvýšení bezpečnosti na českých silnicích,“ poznamenal Jiří Zlý, jenž je po odchodu Tomáše Lercha dočasně pověřen řízením dopravní policie.

Vývoj nehodovosti na tuzemských silnicích o prázdninách.

Vývoj nehodovosti na tuzemských silnicích o prázdninách.

Nejvíce během letošního léta umírali na silnicích řidiči osobních vozidel (38) a jejich spolujezdci (28), následovali motorkáři (21), chodci (12) a cyklisté (9).

Nejtragičtějším dnem bylo pondělí 26. srpna, kdy zemřelo šest lidí - čtyři z nich (z toho dvě děti) při srážce kamionu a osobního vozu na Hodonínsku. Řidička auta Škoda Yeti nad ránem z nezjištěných příčin náhle přejela do protisměru, kde se čelně srazila s protijedoucím nákladním vozidlem.

Více nehod? Dlouhodobý trend, míní expert

Právě kvůli nezvládnutí vozidla a následnému přejetí do protisměru přišel při haváriích o život největší počet lidí. Oproti prázdninám v roce 2018 rovněž usedlo za volant více motoristů pod vlivem alkoholu, a to 936 (loni 912). Zahynulo jich ale „pouze“ sedm, zatímco v předchozím roce osmnáct.

Vývoj usmrcených osob při nehodách na tuzemských silnicích o prázdninách.

Vývoj usmrcených osob při nehodách na tuzemských silnicích o prázdninách.

Podle dopravního experta Igora Siroty z Ústředního automotoklubu (ÚAMK) rostoucí čísla nejsou překvapivá, neboť prý jde o dlouhodobý trend. „Každá oblast od řidiče přes jeho výchovu po stav vozovek a uzávěrky je u nás ve stavu, který bychom nemohli nazvat optimistickým či dokonce dobrým,“ okomentoval pro server Lidovky.cz. „To vše sebou nese další kolize.“

Dopravní policisté v průběhu letošních prázdnin zkontrolovali přes 100 tisíc vozidel a odhalili bezmála 20 tisíc přestupků, za něž vybrali na pokutách téměř devět milionů korun. Podle Jiřího Zlého, pověřeného vedením orgánu, strážci zákona dělají maximum. „Nicméně chování účastníků provozu jde často mimo rámec normálního chápání,“ podotkl.

Česku se tak prozatím nedaří naplňovat Národní strategii bezpečnosti silničního provozu, jež si klade za cíl snížit počet obětí dopravní nehod na průměrnou úroveň Evropské unie. Dokument počítal s tím, že v letošním roce nezemře při haváriích více než 362 osob. Už nyní je však zřejmé, že konečné číslo bude vyšší.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...