Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Potvrzeno: Šimáně a Číňané ovládnou ČSA. Kupují podíly státu i Korejců

Letadlo ČSA na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na pražském letišti. | foto: Lidové noviny

PRAHA Letecký dopravce Travel Service ovládne společnost ČSA. Společnost v pátek potvrdila, že se dohodla na odkupu podílů, které drží Korean Air a český stát. Dohromady tak bude držet necelých 98 procent.

„Společnost Travel Service dlouhodobě usilovala o vstup do Českých aerolinií a svůj zájem vyjádřila již v roce 2009 účastí v privatizačním procesu. Cílem získání majoritního podílu v ČSA je vybudovat silného leteckého dopravce provozujícího flotilu 70 až 80 letadel,“ říká Jiří Šimáně, předseda představenstva Travel Service.

Po ovládnutí ČSA vznikne silná skupina, která bude největším hráčem na Letišti Václava Havla. Travel Service měl v létě k dispozici 49 letadel, ČSA 19.

„Je to zvýšení flexibility a rychlosti v rozhodování. Stát má jiný vzorec rozhodování než privátní vlastník. Myslím si také, že to přinese velké synergické efekty se společností Travel Service. Dá se využít například při nákupu letadel,“ popsal Petr Kováč z poradenské společnosti C-CorpFin, který se věnuje letectví.

Korean Air minulý měsíc koupily 44procentní podíl v ČSA za 67,5 milionu korun.
Airbus A 330 - 300, který mají České aerolinie pronajatý od Korean Air, je 12 let starý letoun s doletem přesahujícím 10 000 kilometrů.

Stát má však možnost od smlouvy odstoupit „ve lhůtě pěti pracovních dnů po obdržení posledního souhlasu příslušného antimonopolního úřadu v případě, že se tak rozhodne,“ píše se v tiskové zprávě. Pokud by stát od smlouvy skutečně odstoupil, Travel Service by držel 78,74 procent a firmy.

ČSA

Výsledky (2016)

  • Zisk: 214 milionů Kč
  • Přepravení cestující: 2,71 milionu

Provozovaná letadla

  • 1x Airbus A330
  • 9x Airbus A319
  • 5x ATR 72
  • 3x ATR 42

Dopravce Korean Air vlastnil v ČSA 44procentní podíl, stát necelou pětinu. Travel Service měl doposud 34 procent a zbylá dvě procenta má Česká pojišťovna.

S Korejci od roku 2013

Vláda Petra Nečase začala hledat strategického partnera pro ČSA v listopadu 2012. Oficiální nabídku na koupi 44 procent akcií v ČSA podala pouze korejská společnost Korean Air. V březnu 2013 kabinet rozhodl, že 44 procent akcií ČSA prodá společnosti Korean Air, která nabídla 67,5 milionu korun.

Korejská firma měla opční nárok i na dalších 34 procent akcií, v prosinci 2013 se nicméně dohodla se společností Travel Service, že tento podíl přenechá jí. 

Původní vlastník ČSA, státní společnost Český Aeroholding, v roce 2015 oznámil, že se bude chtít zbavit i zbytku akcií ČSA. Firma, která sdružuje i Letiště Praha a další společnosti z letecké přepravy, držela zhruba 19 procent.

Podíl nakonec loni převedla na státní společnost Prisko, který spadá pod ministerstvo financí. Podle vyjádření předsedy představenstva aeroholdingu Václava Řehoře získala firma za akcie zhruba 60 milionů korun.

Prodejce letenek Student Agency prodej ČSA vítá. „Převzetí majority v ČSA společností Travel Service považujeme za správný krok, stát by neměl podnikat v letecké dopravě. ČSA se dodnes nevypořádaly se škodami, které jim stát svými - zejména politicky motivovanými - kroky od dob prezidentování Jaroslava Tvrdíka způsobil,“ řekla Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek společnosti Student Agency.

Travel Service na trhu působí od roku 1997. V roce 2015 zvýšil zisk na 240 milionů korun při tržbách 17,5 miliardy korun. Je lídrem v charterové dopravě v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku. Těsnou většinu ve firmě drží skupina Unimex Jiřího Šimáněho a Jaromíra Šmejkala . Zbylý podíl má čínská investiční skupina CEFC.

,

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...