19. listopadu 2009 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tři kilometry za 400 korun. Taxikář obhajoval cenu kvalitou služeb

Taxi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud zamítl stížnost pražského taxikáře, jenž se snažil omluvit překročení maximální ceny za přepravu tím, že vozí cizince, kteří vyžadují nadstandardní kvalitu.

Tvrdil, že musel do vozu investovat a vyšší cenou si vynahrazuje "ekonomicky oprávněné náklady". Pražský magistrát na to nepřistoupil a muži odebral na dva roky průkaz řidiče taxislužby.

"Maximální cena je závazná pro všechny poskytovatele dotčené služby bez rozdílu. Argumentace stěžovatele, že jeho zákazníky tvoří zejména zahraniční klientela a podnikatelé, kteří mají vysoké nároky na 'jakost' poskytované služby, je tak zcela nepřípadná," uvedl v usnesení senát NSS s předsedou Radanem Malíkem.

Podle soudců je možné, že zákazníci dají přednost jízdě v komfortním autě před starým vozem. "Nelze z toho však vyvozovat závěr, že provozovatel kvalitnějšího vozidla je oprávněn svévolně účtovat zákazníkovi cenu vyšší, než je úředně stanovená maximální cena," uzavřel soud.

Taxa: Za tři kilometry 400 korun

Případ začal v roce 2006, kdy pražský magistrát provedl kontrolní jízdu taxikářovou Škodou Octavia. Jeli ze Staroměstského náměstí k hotelu v Drtinově ulici. Za tříkilometrovou jízdu trvající asi sedm minut si řidič účtoval 392 korun. Z dokladu vyplývá, že účtoval nástupní sazbu 90 korun, jízdné 99 korun za kilometr a šest korun 50 haléřů za minutu čekání. V kontrolním protokolu stojí, že řidič překročil maximální sazbu na území Prahy o 272 korun.

Stanovisko magistrátu později potvrdilo ministerstvo dopravy, které řidiči vyměřilo dvouletý distanc. Taxikář v kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu mimo jiné uvedl, že kvalitními službami pro turisty dělá dobré jméno Praze. Předražené vozy taxi přitom patří k hlavním problémům, na které upozorňují turisty směřující do Prahy zahraniční cestovní kanceláře a tištěné bedekry.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz