Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Úřad nažene na české silnice tisíce lidí, budou pro něj počítat auta

Od 21. dubna vyrazí na české silnice sčítači dopravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od 21. dubna vyrazí na české silnice sčítači dopravy. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Od 21. dubna vyrazí na české silnice sčítači dopravy. Při pravidelné akci, která se opakuje každých pět let, si osm tisíc lidí bude "dělat čárky" podle toho, kolik aut v daném úseku projede. Ředitelství silnic a dálnic, které sčítání dopravy organizuje, na něj vypsalo veřejnou zakázku s předpokládanou cenou 150 milionů korun.

Před pěti lety přitom obdobné sčítání stálo jen devadesát milionů a ŘSD jej dělalo ve spolupráci s kraji, místními správami a údržbami silnic.

Výrazně vyšší náklady na sčítání dopravy Ředitelství vysvětluje tím, že letos bude sčítačů o dvacet procent víc než v roce 2005. "Navíc před pěti lety se najímala jen hrubá pracovní síla od jednotlivých správ a údržeb silnic v krajích," objasňuje vyšší částku ředitel úseku informatiky ŘSD Jan Švec.

Pro příští rok vybraná firma bude mít na starosti přípravu, provedení a vyhodnocení celostátního sčítání dopravy v příštím roce. "Cena byla propočítána podle kvalifikované analýzy, očekáváme, že vysoutěžíme nakonec lepší částku," dodal Švec.

Podle sčítání se bude stavět i opravovat
Od letošního sčítání si ŘSD hodně slibuje. "Mělo by sloužit jako kvalitní podklad pro rozvoj další silniční a dálniční sítě a pro její údržbu, protože podle vytíženosti se dá například expertně rozhodovat, které opravy by měly mít prioritu," uvádí Švec.

Akce proběhne ve všech krajích s výjimkou Prahy. Tam totiž sčítá dopravu místní Technická správa komunikací. "Sčítáme každý rok, kdy vydáváme také ročenku stavu dopravy se souhrnnými čísly a trendy," řekl LN mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Praha také na sčítání automobilů v reálném čase čerpá evropské peníze. Příští rok v listopadu bude podle Mrázka instalováno 23 úsekových detektorů, zatím je jich osm "Ty jsou fyzicky podobné úsekovému měření rychlosti, radaru.

Proto si ho řidiči pletou, ale jako radar nefunguje," uvedl Mrázek. Kromě úsekových detektorů v Praze funguje 44 takzvaných řezových detektorů, které také dokáží sčítat automobily. Za rok jich bude 108.

Letos také pomůže sčítačům i mýtný systém. "Infrastruktura se dá využít v místech, kde je mýtný systém doplněn o telematické aplikace, především o senzoriku.

Jde o dálnici D1, později v roce 2010 se k ní přidají i dálnice D5 a D2," řekl LN Karel Feix, ředitel společnosti Kapsch, která je provozovatelem českého mýtného systému. ŘSD nicméně mýtný systém použije jenom pro kontrolu ručního sčítání dopravy. Zachovává totiž stejnou metodiku jako v roce 2005.

Akce bude probíhat v průběhu celého roku. Sčítači vyrazí na všechny dálnice, silnice první a druhé třídy a na patnáct procent silnic třetí třídy, což je zhruba šest a půl tisíce úseků.
Jde o tytéž úseky jako v roce 2005, ke kterým se přidaly nově zprovozněné silnice a dálnice.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...