9. srpna 2015 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Německu zavedli odbočení vpravo i na červenou

Semafor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Semafor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Při cestě do Německa mohou řidiči narazit na semafor s přídavnou zelenou šipkou. Ta dovoluje odbočit vpravo i při svítící červené. Musí ale respektovat pravidla za jejichž porušení mohou zaplatit vysoké pokuty a získat jeden trestný bod.

„Jedná se o statickou zelenou šipku umístěnou na dodatkové tabulce vpravo vedle červeného světla semaforu. Tato signalizace zkracuje řidičům odbočujícím vpravo čekací dobu v určitých konkrétních dopravních situacích,“ píše se na policejním webu.

Šipka povoluje vozidlům odbočení vpravo i přes svítící červené světlo semaforu, pokud ale předtím zastavili na čáře pro zastavení a jsou si jisti, že neohrozí jiná vozidla nebo chodce.

„O zveřejnění této informace jsme byli požádáni přímo kolegy ze saské zemské policie, neboť právě toto dopravní značení bývá ze strany českých řidičů velice často nepochopeno, z toho důvodu na něho i špatně reagují a dopouštějí se dopravních přestupků,“ uvedla Vlasta Suchánková, tisková mluvčí policie libereckého kraje.

Odbočení bez předchozího zastavení na čáře je přestupkem a policie hned vypočítává, jaký trest řidiči hrozí.

- nezastavení před odbočením - pokuta 70 Euro + 1 bod

- ohrožení provozu vozidel otevřeného dopravního směru - pokuta 60 Euro + 1 bod

- omezení pěšího provozu nebo cyklistické dopravy na cyklistických stezkách otevřeného dopravního směru - 100 Euro + 1 bod

- ohrožení pěšího provozu nebo cyklistické dopravy na cyklistických stezkách otevřeného dopravního směru - 150 Euro + 1 bod

Podobný systém, který umožňuje i na červené odbočit v pravo, funguje například v USA.

O zveřejnění této informace jsme byli požádáni přímo kolegy ze saské zemské policie, neboť právě toto dopravní značení bývá ze strany českých řidičů velice často nepochopeno, z toho důvodu na něho i špatně reagují a dopouštějí se dopravních přestupků.

sijJiří Šťastný