8. října 2009 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ve vlacích i na pokladnách Českých drah bude možné platit eury

Koruna verzus euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna verzus euro | foto: Lidové noviny

PRAHA České dráhy rozšíří v následujících měsících možnost platby za jízdenky v eurech. Zatímco dnes lze evropskou měnou platit na 50 největších nádražích, nově by tato možnost mohla být až u několika stovek výdejních míst. Od prosince budou moci cestující zaplatit eury také ve všech vlacích.

"V praxi to bude znamenat, že cestující může zaplatit v eurech mezinárodní i vnitrostátní jízdenky ve většině pokladních přepážek. Výjimka se týká stanic, kde jízdenky prodávají také výpravčí," uvedla ředitelka odboru osobní dopravy Luďka Hnulíková.

Protože většinu cen jízdného a rezervací dráhy stanovují v korunách, přepočítávají se tarify na eura podle zvláštního kurzu, který vyhlašuje generální ředitelství. Podobné je to například v supermarketech, kde bývá vyvěšen kurz pro daný den. Na dráze se nedělá přepočet pouze u mezinárodních jízdenek, jejichž cena je od počátku kalkulována v eurech.

Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského nejsou platby v eurech masovou záležitostí. Využívají je především zahraniční turisté ve velkých městech a také v pohraničí.

Nejmenší přijímanou nominální hodnotou je jednoeurová mince, dráhy neakceptují eurocenty. Pokladní vracejí v korunách.

Lidovky.cz, ČTK