13. srpna 2009 16:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vídeň: Buď SkyEurope zaplatí, nebo od pátku nikoho neodbavíme

Vídeňské letiště (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vídeňské letiště (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Vídeňské letiště přestane v pátek o půlnoci odbavovat odlety slovenské nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope, pokud mu aerolinky do pátečních 15:00 nevyrovnají dluhy. Letiště to dnes uvedlo na svých internetových stránkách. O jak vysoké pohledávky se jedná, ale neupřesnilo. Mluvčí SkyEurope Tomáš Kika ale řekl, že problém je již vyřešen, blíž se ale odmítl vyjádřit.

"Pokud by se do tohoto termínu vyrovnání neuskutečnilo, s ohledem na cestující bude poskytování služeb pokračovat pro plánované odlety do pátku 24:00," uvedl mluvčí letiště Peter Kleemann. V případě nezaplacení pohledávek nebude vídeňské letiště společnosti poskytovat ani žádné jiné služby. Toto opatření se týká ale jen odletů z Vídně. Přilétající stroje slovenského přepravce bude letiště dál přijímat.

Vídeň také požádala cestující, aby se v případě stížností a nejasností obraceli přímo na společnost SkyEurope.

Mluvčí SkyEurope Kika potvrdil, že letecká společnost s vídeňským letištěm vedla jednání, jejich obsah ale odmítl komentovat. "Jednání byla ukončena a my považujeme tenhle problém za vyřešený," řekl. Dodal, že lety firma provozuje v souladu s letovým řádem.

Nízkonákladová firma je od svého vzniku ve ztrátě. Její problémy se letos prohloubily. Koncem června se souhlasem soudu vstoupila do režimu ochrany před věřiteli. Jediné, co nyní musí platit, jsou závazky vzniklé po tomto termínu. Podle Kiky firma své povinnosti plní podle zákona.

Odlet s letadlem SkyEurope je čím dál tím více riskantnější

Vídeňské letiště lety SkyEurope dočasně neodbavovalo už v úterý, spoje nabraly několikahodinová zpoždění. Poskytování služeb se obnovilo po vyjednáváních. I ve středu se ale pasažéři podle rakouské agentury APA museli obrnit trpělivostí. Například let v 11:15 byl přeložen na 19:00.

V minulých týdnech měla letadla společnosti problémy s odletem několikrát. Například pařížské letiště Orly zadrželo stroj SkyEurope kvůli údajným dluhům za manipulační poplatky. Cestující v Praze zas museli dlouhé hodiny čekat na to, až aerolinky přistaví jiné letadlo. Jedno jim totiž kvůli poruše chybělo.

ČTK, Lidovky.cz