11. srpna 2009 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vídeň dala SkyEurope ultimátum, jinak jejich cestující neodbaví

Letadlo Skyeurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Skyeurope | foto: Reprofoto

VÍDEŇ Vídeňské letiště dnes na několik hodin přestalo odbavovat lety slovenské nízkonákladové společnosti SkyEurope, a to kvůli dluhům. Po vyjednávání a slibu přepravce, že dluhy do pátku 15:00 uhradí, byl provoz obnoven a cestující by měli se zpožděním odletět. Podle agentury Reuters to uvedl zástupce provozovatele letiště. Dodal, že pokud firma svůj slib nesplní, přestane jí letiště své služby poskytovat.

Cestující SkyEurope museli v letištních prostorách nedobrovolně trávit dlouhé hodiny. Podle letového řádu zhruba s pětihodinovým zpožděním odpoledne odletěl spoj do Atén. Ve skluzu jsou linky do Nice, Zadaru, Barcelony, Amsterodamu, Bukurešti, Splitu a Bratislavy. Na odletových tabulích byla u těchto tras jen poznámka "zpoždění".

Pasažéry na vídeňském letišti se snažila uklidnit pracovnice SkyEurope. "Z letiště Vídeň tu nebyl nikdo, aby nás informoval. Cítíme se tu jako na odstavné koleji," postěžoval si agentuře APA jeden z čekajících. Mluvčí SkyEurope Ronald Schranz připustil, že také na cílových letištích budou pasažéři čekat. Poletí totiž se stroji, které dorazí z Vídně.

Slovenský přepravce je od svého vzniku ve ztrátě. Jeho problémy se letos prohloubily. Koncem června firma se souhlasem soudu vstoupila do režimu ochrany před věřiteli.

V minulých týdnech měla letadla společnosti problémy s odletem několikrát.

Například pařížské letiště Orly zadrželo stroj SkyEurope kvůli údajným dluhům za manipulační poplatky. Cestující v Praze zas museli dlouhé hodiny čekat na to, až aerolinky přistaví jiné letadlo. Jedno jim totiž kvůli poruše chybělo.

Před nedávnem se objevily zprávy o tom, že zadlužený přepravce našel nového investora, který by ho mohl zachránit. Rakouská investorská skupina FOCUS Equity je ochotna přinést do firmy až 16,5 milionu eur (zhruba 422 milionů Kč). Podmínkou je ale úspěšné dokončení restrukturalizace. Dohoda už byla podle mluvčích SkyEurope podepsána.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!