Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Výmluvy na osobu blízkou končí. Nahradí ji „osoba vzdálená“?

Odborník na dopravní právo Tomáš Beran. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborník na dopravní právo Tomáš Beran. | foto: MAFRA – Nikola Hronková

Od soboty končí éra, kdy se řidiči na policejních služebnách a úřadech zaklínali, že jejich auto zaparkovala na zákazu státní osoba blízká. Může za to novela o silniční dopravě, které se vztahuje na přestupky spáchané po 19. lednu 2013.

Novela čelí kritice dopravních expertů. Podle nich nabízí několik výkladů a je nepřehledná. Přesto ale ve výsledku úřadům pomůže, protože řidiče více nutí platit za jejich přestupky. „Bylo to tak zřejmě cílené, aby se řidiči častěji vyplatili a nebojovali,“ soudí odborník na dopravní právo Tomáš Beran.

LN Jaký očekáváte vývoj na českých silnicích od této soboty: skutečně zmizí výmluvy na osobu blízkou?
Bude určitě zajímavé to sledovat. Novela, kterou ministerstvo dopravy napsalo, není ani zdaleka perfektní. Nabízí podle mého několik různých výkladů, byť doprava tvrdí, že je to materiál bez skulinek, zkrátka perfektní návrh. Já mám zejména problém s tím, že některé pasáže nejsou jasné ani odborníkům a jdou významově proti sobě. Třeba v tom, kdy se vrací hrozba pokuty na majitele vozidla, pokud není zjištěný řidič, který se přestupku dopustil.

Tabulka vybraných přestupků – klikněte pro zvětšení

Tabulka vybraných přestupků – klikněte pro zvětšení

LN O co přesně jde?
V té novele se v podstatě počítá s variantou, že úřad rovnou vyzve majitele, ať zaplatí pokutu příkazem, a bude to vyřešené. Jiný paragraf ale zmiňuje, že by to nemuselo být konečné. A na takovýchto rozporech se dá určitě stavět obhajoba.

Osoba vzdálená a řetězení

Podle některých expertů se lze vyměnit osobu blízkou za „osobu vzdálenou“. Podle nich půjde hodit vinu na cizince, klidně i smyšleného, na druhém konci světa nebo „řetězit“ a obvinění předávat z jednoho na druhého.

Řízení prý může klidně skončit i patem. To když majitelem nařknutá osoba s obviněním nebude souhlasit. „Osoba to pak ve správním řízení zapře - a půjde o tvrzení proti tvrzení. Provozovatel vozidla nedostane pokutu, protože splnil povinnost oznámit, kdo v době spáchání přestupku auto řídil,“ upozornil v LN už dříve dopravní expert z Autoklubu ČR Václav Špička.

„Obstrukce musí správní orgány odmítnout. Vyřízení přestupku pokutou - zpravidla na dolní hranici zákonem stanoveného rozpětí -a bez bodů by k věci mělo přispět,“ odbíjí všechny takové strategie Zdeněk Neusar, mluvčí ministerstva dopravy.

LN Takže budou spory o pokutách končit ve větší míře u soudů?
Je to možné a záleží na tom, jaký názor převáží u konkrétního soudu. Můj názor je, že i kdyby v justici převládl přísnější pohled, existují stále způsoby, jak eliminovat dopady novely. Jen to pro řidiče bude složitější. Už nestačí jen rok se vyhýbat správnímu řízení, musí se jít více do hloubky. Představit propracovanější argumentaci. A spousta věcí se samozřejmě vyhraje až u soudu, na což ale nemá každý čas, chuť nebo peníze.

LN Jednou z novinek je, že úřady budou nabízet možnost, že majitel vozu zaplatí nižší pokutu, nedostane body, a nemusí tak vůbec hlásit, kdo auto řídil. Nevzdají kvůli tomu Češi boj s úřady a nezačnou raději nižší pokuty platit?
Je možné, že budou chtít být bez starostí. Ne každý je právně zdatný. A možná tímhle směrem i ministerstvo mířilo, aby se z toho řidiči spíše vyplatili. Body mít nebudou, takže na to řada lidí přistoupí.

LN Jak je to s lhůtami? Skutečně už neplatí hlavní trumf, tedy roční promlčecí doba, po které spadl přestupek pod stůl?
Tady to není zcela jasné. Ale vypadá to, že se bude používat taková analogie, která nezaručí, že po roce je přestupek promlčený. V tom budou výmluvy rozhodně složitější.

LN Přesto už sociálními sítěmi kolují zaručené návody, jak se trestům vyhnout. Doporučil byste řidičům nějaký konkrétní? Nebo obecně platná výmluva už není?
Jako nejvhodnější mi připadá delší dobu zmiňovaná výmluva na „osobu vzdálenou“. Ministerstvo sice tvrdí, že to novela neumožňuje, minimálně já ale tedy takový názor nesdílím - a rozhodovat budou zase až soudy. Zajímá mě, jak to bude fungovat v případech, kdy se někdo odvolá na to, že auto v době přestupku řídil kamarád z Vietnamu či třeba Austrálie. Nejsem si jistý, nakolik policie a úřady umějí zajistit, že prokážou, že je to vymyšlená osoba. Nebo že ho předvolali, on odmítl a že pak mohou vrátit odpovědnost zase na majitele vozu. Ani si neumím představit, že by pozice úřadů po prvních verdiktech byla taková, že by umožnila hodit pokutu vždy na provozovatele vozidla. Tak tvrdý výklad podle mého nemá šanci na úspěch.

LN A co další triky - třeba řetězení viníka? Půjčil jsem auto Pepovi, ten zase Marii, ta Filipovi...?
Někdo to také může používat. Podle mě se ale nejvíce nabízí výmluva na osobu vzdálenou. Ta se ostatně v určitých případech užívala už nyní.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....