Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z krotitele pilotů se stal jejich katem

Václav Novák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Novák | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Měl být mužem, který zkrotí vzpurné odboráře, kteří se odmítají dohodnout s managementem prezidenta ČSA Radomíra Lašáka na restrukturalizaci firmy. Místo toho se nedávno jmenovaný předseda dozorčí rady aerolinek Václav Novák stane jejich katem.

Zatímco Lašák chtěl vzít pilotům zhruba třetinu platu výměnou za vlastní hlavu, Novák útočí na celou polovinu výměnou za nic.

Zatímco Lašák vyhlásil snahu snížit provozní náklady o zhruba miliardu korun a avizoval možnou kombinaci vyššího snižování platů výměnou za nižší počet propouštěných a naopak, Novák o možném snížení plánovaného počtu 860 propuštěných zaměstnanců nehovoří.

Z tohoto pohledu je proto až k nevíře, že odborový předák pilotů Filip Gaspar tvrdí: "Nelituji, že jsme nepřistoupili na Lašákovy podmínky." Jenže vyhráno nemá ani Novák.

Zatím totiž jeho vyjednávání s odbory nepřekročilo formu verbální, a od té bývá v ČSA do podepsání nových kolektivních smluv daleko. Vždyť Lašákův management byl po dlouhé době první, který dokázal s odboráři vyjednat alespoň zmrazení platů.

Aby Novák dohody s odboráři skutečně dosáhl, bude muset použít silné argumenty. Nabízí se vystrašit je neutěšenou finanční situací aerolinek a prognózou, že nepřistoupíli na poloviční plat, přijdou zanedlouho o vše.

Aby Novák dosáhl svého, musí se s odboráři dohodnout ještě před oznámením vlády, zda aerolinky privatizuje, či nikoliv. Kdyby se totiž stát rozhodl ponechat si ČSA ve svých rukou, tvrzení o hrozbě brzkého krachu by příliš věrohodné nebylo a odbory by na drastické snížení platů stěží přistoupily.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!