Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Začal archeologický průzkum na D11. Za rekordních 789 milionů korun

Stavba dálnice D11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice D11. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

SVĚTÍ Archeologové a stavbaři v pondělí zahájili archeologický průzkum na trase budoucí dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Hodnota průzkumných a zemních prací v území dlouhém asi 20 kilometrů činí 789 milionů korun bez DPH. První skrývku archeologové udělali u obce Světí nedaleko Hradce Králové.

Zakázka svým objemem nemá v soutěžích na archeologický průzkum v Česku obdoby. O zahájení prací v pondělí informovala Univerzita Hradec Králové, která se na archeologickém průzkumu podílí.

V pondělí zahájené práce na prvním úseku z Hradce Králové do Smiřic by měly trvat zhruba rok. Dálnice by se ale mohla začít stavět dříve. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá s tím, že v místech, kde průzkum neobjeví žádné cenné nálezy, se začne s výstavbou letos v září. Jako první by se mohly začít stavět křižovatky a mosty. Stavební práce by v úsecích Hradec Králové - Smiřice a Smiřice - Jaroměř měly trvat zhruba 2,5 roku.

Dodavatele archeologického průzkumu a zemních prací vybralo ŘSD v celkem čtyřech tendrech. Vždy zvlášť byly soutěže na úseky Hradec Králové - Smiřice a Smiřice - Jaroměř. Ve dvou tendrech na samotný archeologický průzkum za celkových 653 milionů korun bez DPH uspěly firmy Eurovia a Sovis, obě ve spolupráci s Archeologickým centrem Olomouc a Univerzitou Hradce Králové, vyplývá s věstníku veřejných zakázek. Zemní práce pro průzkum za celkem 136 milionů korun bez DPH udělá na úseku do Smiřic firma Berger Bohemia a na úseku do Jaroměře firma Hochtief CZ.

Cena záchranného průzkumu je podle dřívějšího vyjádření ŘSD vysoká proto, že plánovaná dálnice prochází podél toku Labe, což je archeologicky velmi významná oblast. Archeologický průzkum před novostavbou každé liniové stavby vyžaduje zákon o státní památkové péči. Územím s archeologickými nálezy je přitom celé území státu kromě míst vytěžených či jinak prokazatelně znehodnocených.

Dostavba dálnice D11 od Hradce Králové na polské hranice má zásadní význam pro ekonomický rozvoj regionu. Dálnice D11 ve směru od Prahy zatím končí před Hradcem Králové a motoristé z ní sjíždějí přes křižovatku u Opatovic nad Labem či přes provizorní sjezd u Libišan. Poslední chybějící úsek před Hradcem Králové se začal stavět v roce 2014. Úsek by měl být dokončen letos v létě.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...