23. června 2009 15:22, aktualizováno  19:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zadržené letadlo SkyEurope neodletělo. Do Prahy mělo přiletět večer

Letadlo Skyeurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Skyeurope | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ/PRAHA Kolem osudu letadla slovenské společnosti SkyEurope, které od pondělního večera zadržuje pařížské letiště Orly kvůli údajným nesplněným finančním závazkům, panovaly dnes večer pochybnosti.

Zatímco mluvčí SkyEurope Tomáš Kika sdělil, že letiště stroj uvolní ještě dnes, zástupkyně letiště tuto informaci nepotvrdila a sdělila, že o uvolnění stroje nemá žádné informace.

Pařížské letiště zadrželo stroj v pondělí v podvečer kvůli údajným dluhům aerolinií. Několik desítek cestujících do Prahy tak muselo využít jiné spoje, část z nich se vrací linkami SkyEurope až dnes večer. Většina ze zhruba čtyř desítek pasažérů, kteří byli nuceni strávit noc v pařížském hotelu, dorazila do Prahy večerním spojem před 19:00, řekl Kika. Další letadlo SkyEurope z Paříže přiletí ve 22:00.

"V tuto chvíli je letadlo nadále znehybněné," řekla v 17:30 SELČ pracovnice tiskového oddělení společnosti Aéroports de Paris, která má správu na všemi pařížskými letišti. Činitelka, která si nepřála být jmenována, dodala, že neočekává, že by se na tomto stavu mělo dnes něco měnit.

Zadržovací opatření se jiného letadla společnosti SkyEurope netýká a její ostatní pravidelné spoje jsou tudíž v řádném provozu, dodal zdroj. SkyEurope fungují od pondělí v režimu ochrany před věřiteli, což na žádost společnosti rozhodl bratislavský soud. Firma je tak podle svých vlastních vyjádření po určitou dobu chráněna v celé unii proti vymáhání starých závazků ze strany věřitelů.

Tuto zásadu prý letiště Orly zadržením letadla porušilo. Letištní orgány se prý rozhodly uvolnit letadlo po jednání s představiteli firmy, které se týkalo právě celoevropské ochrany před věřiteli.

Zablokovaný letoun měl v pondělí namířeno do České republiky. Pražské letiště očekávalo návrat letadla dnes už ve 13:45, v letovém řádu pařížského letiště však žádný stroj v odpovídajícím čase nestartoval. Podle mluvčí Ruzyně Evy Krejčí čas příletu nahlásily SkyEurope. Pravidelné lety SkyEurope z Paříže by měly přistát v Praze kolem 19:00 a následně kolem 22:00. Kolik "včerejších" pasažérů přivezou, Kika nesdělil.

ČTK