Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zapsat auto půjde kdekoliv, slíbil ministr Ťok. Úřadům zaplatí skenery

Dálnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice - ilustrační foto. | foto: MAFRA

PRAHA Od ledna bude při přepisu auta nově stačit jedna návštěva úřadu. Ovšem pouze v místě bydliště prodávajícího, protože tam je uložená dokumentace vozu. Ministr dopravy Dan Ťok slíbil, že změní i toto. Úřady začnou dokumenty skenovat a díky tomu bude možné registrovat auto kdekoliv.

Nový šéf resortu říká, že novoroční změna zákona lidem uleví, ale stále není dost uživatelsky přátelská. Oddělené odhlášení a přihlášení se sice změní v jednu návštěvu úřadu, ale když si člověk z Aše koupí auto v Hodoníně, bude muset vyrazit kvůli převod tam. Případně za sebe pošle úřední plnou moc a spolehne se na to, že prodávající vše správně vyřídí a následně dokumenty předá.

Dan Ťok slíbil, že se situace začne od poloviny roku měnit tak, aby se vyřizování dostalo do rukou nového majitele auta, který bude moci registraci (s plnou mocí prodávajícího) provést na jakémkoliv úřadě v Česku.

„Cílem je, aby mohl kupující celou věc vyřídit v místě, kde se mu to nejvíc hodí. Kopal jsem za to, aby to bylo možné už se změnou zákona od 1. ledna, ale bylo mi vysvětleno, že vzhledem k převážně papírové dokumentaci to bude možné až v polovině roku,“ řekl Ťok pro Lidovky.cz.

PSALI JSME:

Aby mohl ministr (nominovaný hnutím ANO) svůj slib splnit, dostane každý úřad skener, s jehož pomocí postupně převede veškeré papíry spojené s auty do elektronické podoby. Ta pak bude skrze počítačové rozhraní přístupná i pro lidi na dalších úřadech.

V praxi to znamená, že člověk může s plnou mocí od prodávajícího a technickým průkazem vyřídit registraci – s trochou nadsázky – na úřadě, kde bude v tu chvíli nejmenší fronta. K tomu je však nezbytná plná digitalizace dokumentů.

Kandidát hnutí ANO na ministra dopravy Dan Ťok na tiskové konferenci v...

Už nyní lidé z ministerstva dopravy školí úředníky, kteří mají registrování vozidel na starosti. Na pořízení skenerů dostanou celkem sedm milionů korun. „Dotace úřadům začínáme rozdělovat teď. Naší ambicí je, aby měli všude skenery do poloviny roku,“ popsal ministr dopravy Ťok.

Podle něj je reálné, že by zjednodušení převodů mělo být lidem k dispozici v druhé polovině roku 2015. U nových aut už se digitalizace provádí nyní, u starších bude nutné agendu dohnat.

Čištění od polopřevodů

Změny při registraci vozidel jsou součástí novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která začne platit 1. ledna. Cílem nebylo pouze zjednodušení registrace při prodeji aut, ale zároveň i vyčištění úředních záznamů od takzvaných polopřevodů.

To je stav, kdy prodejce odhlásí auto, ale jeho nový majitel ho nepřihlásí. Právní vakuum, které mohlo trvat neomezeně dlouho, dávalo prostor k nejrůznějším nepoctivostem.

Škoda Favorit v autobazaru.

Docházelo například k tomu, že nový majitel s ještě nepřihlášeným autem naboural. A protože se chtěl vyhnout zodpovědnosti či ekologické likvidaci, tak už vrak nepřihlásil. Nyní bude mít kupující deset dnů od uzavření obchodu na to, aby auto zaregistroval.

Kvůli této povinnosti se nejvíce rozčilují zástupci českých autobazarů. Často totiž kupují auta ze zahraničí, a tím pádem je budou nově muset do deseti dnů přepsat na sebe – navíc s plnou mocí od toho, kdo jim auto prodal.

Šéf asociace autobazarů APPAA Petr Přikryl tvrdí, že nově nastavená povinnost přinese prodejcům ojetin další náklady. Údajně můžou znamenat krach až pro patnáct procent českých obchodníků s ojetinami.

„Bude to velký problém především pro autobazary z menších měst, kde mají daleko například ke stanicím technické kontroly. Navíc to je nemalá finanční zátěž, nejen co se týká poplatků úředníkům, ale také nutnosti přijmout další pracovní síly na tuto agendu,“ dodává Přikryl.

Ministerstvo dopravy na tomto znění trvá a tvrdí, že se autobazarů zdaleka tolik nedotkne. Praxe, kdy auto zůstává i několik měsíců v autobazaru bez jasného vlastníka, je pro úřad nepřijatelná.

„Kupující bude mít větší přehled o tom, v jakém stavu a s kolika najetými kilometry autobazar auto převzal,“ dodal mluvčí resortu Tomáš Neřold.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...