Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dráhy se pokusí koupit Railjety bez tendru

Ekonomika

  14:13
PRAHA - České dráhy chtějí nakoupit 16 vlakových souprav Railjet od společnosti Siemens, dřívější záměr dnes zveřejnily v systému veřejných zakázek. ČD tím jasně deklarují ochotu nakoupit právě tyto soupravy, řekl vedoucí tiskového oddělení dopravce Radek Joklík. Cena zakázky je stanovena na 200 milionů eur (4,8 miliardy korun).

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet foto: www.siemens.comReprofoto

"Toto zveřejnění tedy znamená, že oficiálně potvrzujeme náš zájem o tyto jednotky, že jednáme se společností Siemens, ale definitivně nákup jednotek potvrdí až podpis smlouvy," doplnil Joklík.

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet

Nákup jednotek je podle něj výhodný a nabídka za tuto cenu potrvá jen krátkou dobu. ČD by při nákupu využily opce rakouských drah, které si objednaly více souprav, než nakonec potřebují. Z tohoto důvodu není podle Joklíka ze zákona nutné vypisovat výběrové řízení, protože dráhy vlaky kupují za cenu podstatně nižší, než je obvyklá tržní cena.

Čtěte také:

Mladá fronta DNES dříve napsala, že ke změně svého rozhodnutí České dráhy vyzývá tuzemský výrobce lokomotiv Škoda Transportation. Podnik prý lobuje i na vysokých školách, které dělají posudky na výhodnost nákupu souprav.

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet

Jakýkoliv tlak ze strany tuzemského výrobce na České dráhy ale Joklík odmítl komentovat. Škoda podle deníku drahám nabízí vlastní soupravy, vycházející z vozů CityElefant, které v současnosti testuje pro provoz na Slovensku. Jejich maximální rychlost má být 160 kilometrů v hodině, což je pro provoz v Česku dostačující.

Pokud se prodej vlakových souprav od rakouského dopravce uskuteční, budou dodány Českým drahám do konce příštího roku.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat