Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dráhy zaplatí za údržbu vraků o miliardu víc, než chtěly

Slovensko

  15:41
PRAHA - České dráhy uzavřely 13 výběrových řízení, které v únoru vypsaly na údržbu kolejových vozidel. Tříleté zakázky si rozdělilo celkem sedm firem, celková cena vzešlá z tendrů je 4,7 miliardy korun. Výsledná suma je tak o miliardu vyšší, než dráhy předpokládaly při vypsání soutěží.

Některé vlaky z flotily ČD si miliardovou údržbu zaslouží. foto: Lidové noviny

"Ve výběrových řízeních zvítězily nejlepší nabídky. Při vypsání soutěže se uveřejňuje pouze odhad zadavatele," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Údržbu a opravy lokomotiv a vagonů budou po další tři roky pro dráhy dělat firmy DPOV Přerov, Pars nova Šumperk, CZ LOKO Česká Třebová, ŽOS Vrútky ze Slovenska, MOVO Plzeň, KOS Krnov a STSV České Velenice.

Šťáhlavský upozornil, že jde o periodické opravy, a nikoliv modernizaci vozidel. Šest soutěží se týkalo lokomotiv a elektrických pantografů, jejichž údržba bude dráhy stát 2,6 miliardy. Zbytek peněz si rozdělili v sedmi soutěžích opraváři vagonů. Jde v podstatě o stejné firmy, které údržbu pro dráhy dělaly v uplynulých čtyřech letech.

Podle zástupců drah jsou zmíněné částky horní hranicí a budou platit pouze "při realizaci celého uvažovaného množství oprav v maximálním předpokládaném rozsahu". Konkrétní opravy se domlouvají vždy na čtvrtletí a odvíjejí se například od počtu ujetých kilometrů. Součástí některých oprav je i změna vizáže vozů do nového modro-šedého barevného provedení.

Při vypsání tendru v únoru uvedl tehdejší mluvčí drah Ondřej Kubala, že srovnání nákladů na údržbu s minulým obdobím není možné, protože v minulých letech součástí Českých drah byla i nákladní doprava. Ta se koncem roku 2007 oddělila do samostatně hospodařící dceřiné společnosti.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!