Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drážďany lákají na prohlídky automuzea Volkswagen v češtině

Ekonomika

  9:12
DRÁŽĎANY - Po tisících míří čeští turisté před Vánocemi - a nejen za nákupy - do Drážďan. K možnosti návštěvy známého německého zámku Zwinger nebo historického jádra města přibyla další turistická atrakce, Češi se letos mohou vydat vydat i do zdejší továrny automobilky Volkswagen, která je láká na prohlídky s výkladem v mateřském jazyce.

Závod automobilky Volkswagen v Drážďanech láká na prohlídky s výkladem v českém jazyce foto: ČTK

Od dubna je využilo asi 700 zájemců, řekla koordinátorka českých prohlídek Zita Normannová. Označit drážďanskou filiálku Volswagenu za továrnu je poněkud zavádějící.

Ve skutečnosti je to spíš montovna, řečí firemních prospektů manufaktura. Montuje se v ní luxusní limuzína Phaeton, jejíž cena začíná na 1,6 milionu korun a podle výbavy se může vyšplhat až k trojnásobku. Většina aut se vyváží do východní Asie, uvádějí lidé z továrny.

Než se auto smontuje, na pásu i s dělníky obkrouží dvě patra budovy. Na začátku je holý skelet, na konci hotová limuzína. "Z pásu nyní sjíždí okolo 40 aut denně, továrna má asi 400 zaměstnanců," řekl mluvčí továrny Christian Haacke.

Moderní budova vyrostla prakticky v centru města na kraji velkého parku, což ve své době části obyvatel hodně vadilo. Po deseti letech ale spory utichly a Volkswagen se snaží ukazovat vlídnou tvář, která obnáší koncerty nebo prohlídky výroby.

Návštěvníci se mohou přes sklo dívat jen z několikametrové vzdálenosti na týmy montérů, kteří do karoserie postupně montují všechno od kabeláže přes nápravy až po interiér.

Závod automobilky Volkswagen v Drážďanech láká na prohlídky s výkladem v českém jazyce

Prohlídku spojenou s dalšími atrakcemi postupně objevili Češi, kteří do saské metropole vždy mířili v hojných počtech. Od dubna proto začala továrna nabízet prohlídky i v češtině.

"Prohlídky jsou pravidelně o sobotách ve 14 hodin nebo skupinové po dohodě. Zatím se jich konalo přes 50 a průměrné vytížení na jednu skupinu je 13 lidí," řekla Zita Normannová; Češka, která se v Drážďanech před lety usadila.

Oblíbenost stále roste

V týdnu se čeští průvodci věnovali třeba studentům obchodní akademie z Mostu, kteří si prohlídkou továrny zpestřili výlet po městě. Asi šestnáctiletý mladík se tvářil trochu otráveně, ale posezení v limuzíně neodolal. A dívky, jichž je ve třídě většina, se zase nemohly odtrhnout od vzorků kůží, jimiž se potahují sedadla.

Návštěva Drážďan patří na středních školách v Podkrušnohoří k tradičním momentům, kdy studenti na chvíli vybočí z každodenní rutiny, a tak velká část českých návštěvníků továrny na limuzíny vlastně ani nemá řidičák.

Rok 2010 v obrazech

"Nenavštěvují nás ale jen školy, zdaleka ne. Jezdí sem i skupiny odborníků přes Česko-německou obchodní komoru, rodiny nebo čistě spontánní návštěvníci," popsala Normannová.

Malý tým českých průvodců by po továrně do budoucna rád provedl mnohem víc krajanů. "Rozhodně očekáváme další vzestup. Globalizace přivádí do Drážďan stále víc Čechů a ti mají takový okruh po významných památkách, ke kterému jsme se vlastně připojili," podotkla Normannová.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat