Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Trh s nemovitostmi v Dubaji dál táhnou ultrabohatí. Začíná lákat i vnitrozemí

The Royal Atlantis Resort v Dubaji během stavby v roce 2019. foto: Shutterstock

Trh s luxusním bydlením v Dubaji pokračuje ve svém nebývalém rozmachu. Podle údajů poradenské společnosti Knight Frank se zde v první polovině letošního roku prodalo 176 domů v hodnotě nejméně 10 milionů dolarů, tedy asi 226 milionů Kč. Status prvotřídních nemovitostí by brzy mohly získat i další oblasti nacházející se ve vnitrozemí dále od pobřeží.
  13:35

Když indický miliardář Mukesh Ambani koupil loni v březnu v Dubaji pro svého nejmladšího syna sídlo za 80 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč), vytvořil tím nový rekord na tamním trhu s nemovitostmi. O několik týdnů později utratil anonymní kupec 302,5 milionu dirhamů (1,86 miiliardy Kč) za vilu s osmi ložnicemi a osmnácti koupelnami na městském umělém ostrově ve tvaru stromu Palm Jumeirah.

I tento rekord však byl během několika měsíců neplatný. Tentýž Ambani totiž záhy utratil 163 milionů dolarů (3,6 miliardy Kč) za další sídlo na ostrově ve tvaru palmy. Tyto transakce jasně ilustrují neúprosný růst poptávky po dubajských nemovitostech.

Lepší než New York

„Dubajský trh s luxusním bydlením stále přitahuje pozornost světových boháčů. Jednotlivci s vysokým majetkem se i nadále zaměřují také na pořizování druhého bydlení v emirátu,“ uvedl Faisal Durrani, vedoucí výzkumu společnosti Knight Frank na Blízkém východě, píše agentura Bloomberg.

Město jen pro superbohaté. Charakter Dubaje se v posledních měsících změnil

Město se v prvním čtvrtletí letoška stalo nejrušnějším trhem s nemovitostmi na světě, předstihlo dokonce Hong Kong i New York. Poptávka v tomto segmentu zůstává stálá. V prvním pololetí zde proběhly transakce v hodnotě 3,1 miliardy dolarů (70 miliard Kč). „Nabídka luxusních nemovitostí v emirátu je široká,“ potvrdila společnost Knight Frank.

K rozmachu luxusních nemovitostí v Dubaji částečně přispělo jak zvládnutí pandemie covidu, tak i mnoho vládních opatření, která měla přilákat více dlouhodobých residentů. Bez vlivu není ani válka na Ukrajině, která sem přivedla nemálo Rusů. „Číňané se také rychle znovu stávají klíčovými hráči v rezidenčním prostředí města,“ uvedla společnost Knight Frank.

Palma vládne

Ještě před více než deseti lety byl přitom na pokraji kolapsu. Přestože někteří developeři stále dluží bankám miliardy dolarů a klíčový mezinárodní finanční dohled loni zařadil SAE na šedou listinu, mimo jiné kvůli obavám z údajně nelegálního vstupu zahraničních peněz do realitního sektoru, vláda uvedla, že v monitorování přílivu peněz dosahuje stabilního pokroku. Podniká kroky, aby zabránila opakování dřívějších cenových výkyvů, uvedla.

Zhruba třetina všech prodaných luxusních domů v Dubaji se v současnosti nachází na Palm Jumeirah, umělé a palmové oblasti na rekultivované půdě u dubajského pobřeží. Podle společnosti Knight Frank by však brzy mohly získat status prvotřídních nemovitostí i další oblasti ve vnitrozemí nacházející se dále od pobřeží.

„Zlepšení infrastruktury ve vnitrozemí by mohlo být jedním ze způsobů, jak podpořit rozvoj mimo pobřeží, zejména vzhledem k rostoucímu významu zelených ploch nebo parků pro mezinárodní jednotlivce s vysokým čistým jměním, kteří chtějí v Dubaji koupit bydlení,“ uzavřel Durrani ze společnost Knight Frank podle agentury Bloomberg.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: