Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dveře pražských tramvají se kvůli covidu otevírají automaticky, a to i na zastávkách na znamení

Tramvaje jezdí opravdu blízko. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Cestující v pražských tramvajích nemusí od středy mačkat tlačítko pro otevírání dveří. Dveře se otevírají automaticky, a to i na zastávkách na znamení. Od pátečního rána ale nebudou moci cestující používat u starších typů tramvají přední dveře. Stejné opatření bude od pátku platit i na všech autobusových linkách MHD v hlavním městě. V tiskové zprávě o tom ve středu odpoledne informoval pražský dopravní podnik (DPP).
  18:20

Změna slouží jako jedno z opatření proti šíření nemoci covid-19. Magistrát a DPP ke stejným opatřením přistoupily na jaře.

Od středečního dopoledne řidiči tramvají v Praze otvírají všechny dveře na všech zastávkách. Současně s tím se ruší zastávky na znamení. Cestující tedy nemusí mačkat žádné tlačítko pro zastavení.

Od pátečního rána budou u všech pražských tramvají kromě nejmodernějších typů 14T a 15T trvale uzavřeny přední dveře. Výjimkou bude linka 32, která zajišťuje náhradní tramvajovou dopravu mezi Sídlištěm Barrandov a Hlubočepy. Na této lince bude i nadále možné nastupovat a vystupovat i předními dveřmi.

Autobusy na městských linkách pražské MHD budou od pátku při každém zastavení v zastávce otevírat všechny dveře bez nutnosti tisknout tlačítko. „Z důvodu dodržení aktuálně platných jízdních řádů a povinných bezpečnostních přestávek řidičů nicméně zůstávají v platnosti zastávky na znamení,“ upozornil dopravní podnik.

U autobusů na městských linkách v Praze budou od pátečního rána uzavřeny přední dveře pro nástup i výstup, a navíc bude zahrazena první řada sedaček. Na příměstských autobusových linkách se režim odbavení zatím nemění.

DPP přistoupil k opatření kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v hlavním městě. Praha na tzv. semaforu okresů z hlediska počtu nakažených covidem-19 je v oranžové barvě, tedy třetím stupni pohotovosti ze čtyř.

V Praze je povinné nošení roušek ve všech prostředcích MHD, v létě to bylo pouze v metru. Tam je nyní povinnost mít roušku i ve vestibulech. U vstupů do metra DPP v uplynulých měsících rozmístil nádoby s dezinfekcí.

V Praze se od středy zpřísnila opatření proti šíření koronaviru, kdy do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená. Občerstvení mohou restauratéři prodávat v tuto dobu přes okénko.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat