Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

E-shopy zahnaly strach z EET. Platby kartou nezruší, dohodly si kompromis

Ekonomika

  14:15
PRAHA - Internetové obchody budou muset evidovat přijaté tržby až v okamžiku, kdy se o odeslané platbě dozvědí. V novém stanovisku tak Generální finanční ředitelství vyšlo e-shopům vstříc.

U počítače (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Řada online obchodníků, především malých a středních, řešila technický problém, jak zaevidovat tržbu, kterou zákazník zaplatil, ale o které obchodník v praxi ještě neví.

Důvodem je to, že platba obvykle není připsána provozovateli internetového obchodu ihned na jeho účet a ani není o této transakci ihned informován. Hrozilo tak, že poměrně velké množství e-shopů ustoupí od přijímání platebních karet či jiných on-line platebních metod. Další variantou byly náklady v řádech desítek až stovek tisíc korun, které by musely internetové obchody vynaložit.

„Malá Hanoj“ v Praze láká turisty. Vietnamští restauratéři už se prý s EET smířili

Datovou zprávu tedy e-shop odešle nejpozději v momentě, kdy dostane informaci o úspěšném ověření platby. V případě, že ještě před ověřením platby bylo zboží odesláno zákazníkovi, musí obchodník odeslat příslušné údaje a vystavit účtenku nejpozději v okamžiku expedice.

„Jsme rádi, že se nám podařilo ve spolupráci s ministerstvem a finančním ředitelstvím dosáhnout rozumného výkladu, který vychází z reálného života internetových obchodů. Věřím, že díky tomu zanikne hrozba vypnutí on-line platebních metod v e-shopech,“ uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Elektronická evidence tržeb a e-shopy.

Elektronická evidence tržeb povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy, včetně e-shopů. Po nich přijde řada na další obory podnikání.

Do systému elektronické evidence tržeb se v první vlně zapojilo přes 43 tisíc podnikatelů. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard korun, zatímco před rokem to bylo deset miliard, uvedla dříve náměstkyně ministra Alena Schillerová. Rozdíl deset miliard jsou tržby, které dříve nebyly přiznané, doplnil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ověření účtenky EET.
Jak funguje EET?
Autor:

Mohlo by vás zajímat