Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ECB by měla dohlížet na všechny banky v eurozóně, Berlín je proti

Evropa

  10:18
BERLÍN - Evropská centrální banka by měla dohlížet na všechny banky v eurozóně, včetně družstevních záložen a spořitelen. Napsal to německý deník Handelsblatt s odvoláním na informace z Evropské komise.

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. foto: Shutterstock

Toto opatření je podle něj součástí návrhu zákona o bankovním dozoru, který má EK předložit 11. září. S rozšířením dozoru na všechny bankovní ústavy ale nesouhlasí Berlín.

Německá kancléřka Angela Merkelová na posledním summitu Evropské unie na konci června signalizovala, že by chtěla podřídit dozoru ECB jen 25 největších bank v eurozóně.

ČTĚTE TAKÉ:

Záložny fungují dobře, kontrolu nepotřebují

"Plány na bankovní dozor pro systémově relevantní banky jsou na evropské úrovni na programu jednání," potvrdila Handlesblattu německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová. "U spořitelen a družstevních záložen, které se těší velké důvěře a velmi dobře prošly krizí, není ale potřeba dodatečná kontrola," uvedla ministryně.

Nové opatření by se týkalo jen zemí eurozóny

O každodenní dohled nad bankami by se podle listu měly dál starat národní orgány, jako je v Německu Bafin a Bundesbanka. ECB by měla zakročit jen v případě, kdy objeví nebezpečná rizika. Evropská banka podle Handelsblattu beztak nemůže převzít kontrolu nad úplně všemi oblastmi bankovního dozoru. Podle informací z Bruselu se to týká například ochrany zákazníků.

Nové opatření se podle deníku může vztahovat jen na státy eurozóny. Ve zbývajících zemích EU, tedy i v Česku, bude dál bankovní dozor spadat pod příslušné národní úřady.

Autoři: ,