Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská centrální banka krizi v eurozóně nevyřeší, míní šéf Bundesbanky

Evropa

  14:00
AIX-EN-PROVENCE - Evropská centrální banka současnou krizi v eurozóně vyřešit nemůže. Měnová politika je výsledkem shody Rady guvernérů, zatímco eurozóna potřebuje strukturální reformy. Tvrdí to guvernér německé centrální banky Jens Weidmann v projevu pro účastníky ekonomické konference, která se koná ve francouzském městě Aix-en-Provence.

Krize eurozóny foto: Shutterstock

"Měnová politika už udělala dost, aby vstřebala ekonomické důsledky krize, nemůže ale tuto krizi vyřešit," tvrdí podle agentury Reuters Weidmann. Šéf Bundesbanky v eurozóně nevidí dostatečnou podporu pro to, aby se vlády vzdaly kontroly nad fiskální politikou. Chce je ale nutit k tomu, aby zpřísnily společná fiskální pravidla a ukončily to, co nazývá "nadměrně těsné vazby" mezi bankami a svrchovanými vládami.

Jens Weidmann

  • Weidmann je členem Rady guvernérů Evrospké centrální banky, kde je považován za jednoho z nejmenších stoupenců uvolňování měnové politiky. Banka by se podle něj neměla příliš vměšovat do řešení krize v zemích eura, a umožňovat tak vládám zmírňovat reformní kroky.

Evropské finanční ústavy podle Weidmanna drží příliš velký objem dluhopisů vydaných jejich vládami. Je to proto, že banky nemusí dávat stranou žádný kapitál oproti těmto vládním závazkům, neboť váha rizika připisovaná státním dluhopisům je nulová. Aby se nadměrné investování do státních dluhopisů zmírnilo, je třeba změnit kapitálová pravidla, která by jinak zohlednila míru rizika. Jen poté prý budou banky schopny vyrovnat se s dopadem neschopnosti států splácet své závazky.

Rekordně nízká úroková sazba

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek překvapivě oznámil, že banka nechá rekordně nízkou úrokovou sazbu beze změny ještě hodně dlouho, anebo sazby i sníží, pokud to bude nutné.

Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti EU Olli Rehn na konferenci v jižní Francii řekl, že tento krok je nutný, aby oživování ekonomiky měnového bloku mohlo pokračovat. Francouzský ministr financí Pierre Moscovici na tomtéž setkání podle agentury AFP obhajoval vytvoření funkce "ministra financí eurozóny", který by řídil takzvanou Euroskupinu, tedy ministry financí eurozóny.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...