Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekolog: Prodej emisí připomíná arabské tržiště

Ekonomika

  11:48
PRAHA - Česká republika zažádá na období 2008 až 2012 o emisní povolenky v objemu 101,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně. Rozhodla o tom vláda. Ekologům se nelíbí, že návrhy výrazně překračují dosavadní limity.
elektrárna (ilustrační foto)

elektrárna (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Na roky 2005 až 2007 mají tuzemské podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek. Loni jich využily 82 milionů. "Účelem obchodovaní s emisemi je snižování exhalací. Nikoli další a další zvyšování," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Ekologové z Hnutí Duha, Greenpeace a Centra pro dopravu a energetiku (CDE) ve společné tiskové zprávě tzv. Národní alokační plán kritizovali a navrhli omezení exhalací na 78 milionů tun.

Brusel asi český návrh odmítne
Případné schválení českého plánu není příliš pravděpodobné. Před několika dny Evropská komise odmítla deset národních alokačních plánů, včetně slovenského. Vlády jednotlivých zemí firmám totiž vydaly více povolenek, než kolik jich podniky skutečně využijí. V důsledku toho se cena povolenek krátce po zavedení sytému v lednu 2005 snížila na pouhých šest eur za tunu emisí.

Podle Jana Rovenského z Greenpeace si ministři pletou jednání Evropské komise s arabským tržištěm. "Jsou zjevně přesvědčeni, že čím víc navržené emise nadsadí, tím víc jich nakonec dostanou. Rozhodnutí komise minulý týden ukázalo, že podobný přístup je scestný. Jediné, co můžeme podobným přeháněním utržit, je mezinárodní ostuda a vrácení plánu k přepracování," uvedl.

Ceny povolenek na období po roce 2008 jsou mnohem vyšší, protože trh počítá s jejich přísnějším vydáváním. Zpřísnění podporují hlavně ekologické organizace, které v nich vidí možnost jak podniky tlačit k vyrobě čistším způsobem. Průmyslníci ale varují, že pokud komise vydávání povolenek výrazně zpřísní, mnoho firem nebude mít možnost expandovat podle svých plánů.

Největším tuzemským odběratelem povolenek je energetická společnost ČEZ, která ročně získává asi 40 procent české kvóty. Firma za poslední rok při obchodování s povolenkami vydělala asi jednu miliardu korun, kterou se zavázala investovat do podpory obnovitelných zdrojů.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat