Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Média

Ekologičtí aktivisté v Británii narušili distribuci novin. Policie zadržela více než 70 lidí

Britská policie v sobotu zadržela více než 70 ekologických aktivistů, kteří zablokovali dvě tiskány a narušili distribuci některých celostátních novin. foto: Yui Mok/PA via AP

Londýn - Britská policie v sobotu zadržela více než 70 ekologických aktivistů, kteří zablokovali dvě tiskárny a narušili distribuci některých celostátních novin. Informovala o tom agentura AP. Aktivisté uvedli, že cílem protestu bylo poukázat na pochybení novin při informování o ekologických a klimatických problémech.
  19:14

Ekologičtí aktivisté protestovali v Londýně, policie zatkla 90 z nich. Další demonstrace se chystají

Terčem blokády aktivistů ze skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) byly tiskárny v britských městech Broxbourne a Knowsley, které vlastní společnost Newsprinters mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Tisknou se v nich Murdochovy noviny The Sun a The Times i listy The Daily Telegraph, Daily Mail a Financial Times.

Skupina Extinction Rebellion obvinila novinové společnosti, že neposkytují přesné informace o „klimatickém a ekologickém stavu nouze“ a že upravují pravdu tak, aby vyhovovala jejich vlastním potřebám.

Ekologičtí aktivisté protestují v centru Londýna.
Ekologické protesty v Londýně.

Společnost Newsprinters protest označila za „útok na veškerý svobodný tisk“. Podle britského premiéra Borise Johnsona je „zcela nepřijatelné snažit se takovýmto způsobem omezit přístup veřejnosti ke zpravodajství“.

Policie oznámila, že v sobotu ráno zadržela 42 demonstrantů v Broxbourne a 30 demonstrantů v Knowsley. Skupina Extinction Rebellion uvedla, že ostatní demonstranti protest hodinu před polednem ukončili. Akce byla součástí protestního týdne Extinction Rebellion v Británii.

Hnutí vzniklo v roce 2018 právě v Británii a jeho protesty za ochranu klimatu se následně rozšířily do celého světa včetně Česka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!