Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Firmy propadly zdražovací mánii, říká ekonom Holub. Cenovou roznětku zažehla česká mentalita, hrozí zlý jev


Ekonom Tomáš Holub, člen bankovní rady České národní banky. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
České firmy ochotněji zvyšují své ceny. A to nejen ze snahy kompenzovat prudce rostoucí inflaci a tím i svoje čím dál vyšší náklady, ale také z touhy „zahojit se“ finančně ze dvou mimořádně špatných covidových let. V rozhovoru pro Lidovky.cz to říká ekonom Tomáš Holub, člen bankovní rady České národní banky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Firmy doposud viděly, že jim zákazníci neubývají, ani když zvýší svoje ceny o patnáct dvacet procent. A dokud neuvidí určitý pokles poptávky, mohli by mít jejich majitelé tendenci si skokové zdražení zopakovat,“ varuje Holub.

Lidovky.cz: Lidé říkají, že zvyšování sazeb ČNB se projevuje ihned. Zdražují nám hypotéky. Ale nevidí, že by sazby působily na ceny zboží a služeb. Ty neklesají. Proč?
Mezi změnami úrokových sazeb a dopadem na ceny, a tedy na inflaci, je zpoždění zhruba rok až rok a půl. My jsme začali zvyšovat sazby loni v červnu, takže to ještě není ani rok od prvního zvýšení. A ta první zvýšení byla drobná, o čtvrt procentního bodu. Bylo to vlastně jen sundávání nohy z plynu. Takže o nějakém zpřísňování naší politiky je možné mluvit až od loňského podzimu. A proto většina dopadů do cenového vývoje bude vidět až někdy koncem letošního a hlavně v první polovině příštího roku. Ale účinek toho, co proti inflaci děláme, už vidět je.

„Populisticko-pandemicko-putinovská drahota.“ Takové inflaci už neuteče nikdo, jak zdražovalo jídlo?

Lidovky.cz: Kde konkrétně?
Zvýšené sazby nepochybně pomohly koruně. Zatímco jiné měny v regionu za poslední rok až rok a půl vůči euru zhruba o pět procent oslabily, koruna o pět procent posílila. Takže rozdíl oproti měnám, s nimiž se běžně srovnáváme, je deset procentních bodů. Silnější koruna zlevňuje některé dovážené věci a tím mírní dovážené inflační tlaky. A lidé mohou silnou korunu pozitivně pocítit na své dovolené.

Lidé už také začali vnímat růst úrokových sazeb u vkladů. Na datech vidíme, jak z běžných účtů přesouvají peníze na spořicí a termínované vklady, kde už dnes banky dávají kolem čtyř procent. To je pozitivní z více důvodů. Lidí, kteří si letos budou refixovat hypotéku a na které bude zvýšení sazeb dopadat negativně, je 30 až 50 tisíc. Zatímco lidí, kteří mají úspory v bankách, jsou miliony. Tyhle argumenty a proporce mi ve veřejné debatě trochu chybí. Vždy se vezme negativní dopad, jenž se týká úzké skupiny lidí, a zapomíná se, že na poměrně širokou skupinu je dopad naopak pozitivní.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...