Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomická válka s Ukrajinci naštěstí nehrozí

Ekonomika

  14:24
PRAHA - Diplomatická válka, která pravděpodobně vypukne po udělení azylu Oleksandru Tymošenkovi, by ekonomické vztahy mezi Českem a Ukrajinou nijak významně ovlivnit neměla.

Ukrajinská letadlová loď, kterou Čína opravila a bude ji používat foto: ČTK

Azyl pro manžela vězněné ukrajinské expremiérky Julie Tymošenkové sice ještě více naruší vzájemnou důvěru, ale pouze na politické úrovni.

Ukrajina je pro Česko významným obchodním partnerem a ani jedna ze stran si na tom nepřeje cokoliv měnit.

"Ekonomické důsledky v případě udělení azylu Tymošenkovi na sebe zcela jistě nenechají dlouho čekat, nicméně pro českou ekonomiku by neměly mít zásadní význam," řekl Lidovkám.cz hlavní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Ukrajina podle něj není zanedbatelným obchodním partnerem Česka, ale zároveň nepatří ani mezi ty klíčové.

Ukrajina je v obchodu aktivnější

Podle ministerstva zahraničních věcí Ukrajina i v loňském roce obhájila své 20. místo mezi 20 největšími obchodními partnery ČR z pohledu našeho vývozu. V obratu zboží je postsovětská země na 21. místě, v dovozu se posunula z 24. na 20. místo.

Za první pololetí loňského roku dosáhl obrat vzájemného obchodu 22 miliard korun. Ukrajinský dovoz do Česka byl přitom o téměř tři miliardy vyšší než český vývoz na Ukrajinu.

Zhoršení ekonomických vztahů obou zemí neočekává ani Jakub Kulhánek, analytik Asociace pro mezinárodní otázky. "Jelikož Oleksandr Tymošenko není na rozdíl od své choti tak exponovanou osobou, nemyslím si, že by udělení azylu mělo nějaké vážné dopady na česko-ukrajinské obchodní vztahy. Jak Česká republika, tak Ukrajina mají zájem na tom, aby se tyto vazby dál rozvíjely."

Určitá reakce z ukrajinské strany by však přijít mohla. Kyjev by se mohl uchýlit k politickému gestu v rovině podobné letošnímu skandálu týkajícího se vyhoštění českých diplomatů z Kyjeva, dodává Kulhánek.

Ukrajina je pro střední Evropu včetně Česka důležitá například jako tranzitní země pro dodávky ropy a zemního plynu z Ruska. "Nemyslím si, že by případné ochladnutí vzájemných vztahů mohlo mít takové důsledky, které by ohrozily energetickou bezpečnost naší země," uzavírá Hatlapatka.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat