Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elektřina zlevní o dvě až tři procenta. Dobrá práce, říká Vitásková

Ekonomika

  14:30
PRAHA - Ceny elektřiny pro české zákazníky v příštím roce klesnou zhruba o dvě až tři procenta. Nemohlo by to být více? „Jestliže jsme zajistili mírný pokles, udělali jsme dobrý kus práce,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.

Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu foto: MAFRA- Tomáš Krist

Upozorňuje, že razantnějšímu snížení cen brání rozvoj nestabilních obnovitelných zdrojů, který změnil celý systém výroby a dodávek elektřiny.

„Nemůžeme pominout riziko blackoutu,“ říká šéfka ERÚ. Zajištění bezpečných dodávek si podle ní žádá rozsáhlé investice do distribuční sítě. Úkolem ERÚ je přitom hlídat, aby si firmy započítávaly do nákladů – a tedy i do konečných cen energií – pouze nezbytné investice.

ČTĚTE TAKÉ:

Vitásková vidí naději v tom, že celkové výdaje na obnovitelné a další podporované zdroje energie, které letos dosáhly 44 miliard korun, v příštím roce klesnou o dvě miliardy.

Ke snižování nákladů podle Vitáskové přispívá rozsáhlé šetření ERÚ, kdy regulátoři zkoumají oprávněnost licencí starších solárních elektráren. Někteří solárníci se podle šéfregulátorky pravděpodobně „umírnili ve výrobě, aby moc nevyčnívali“.

Další nepříznivý dopad na kapsy českých občanů naopak může mít ukrajinská krize. To se týká zvlášť cen plynu, který z velké části putuje z Ruska do Evropy právě přes Ukrajinu. Vitásková připomíná, že na riziko přerušených dodávek suroviny poukazuje i ruský Gazprom.

Země visegrádské čtyřky včetně Česka proto chystají investice do nových propojení plynovodů. A ty částečně zaplatí v cenách plynu koncový spotřebitel – tedy domácnosti a firmy.Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat