Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Evropa vyváží elektroauta ve velkém. Export loni narostl o 69 procent

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Hodnota exportu elektromobilů a hybridních vozů z Evropské unie se v loňském roce zvýšila o 69 procent na 42 miliard eur, tedy zhruba o bilion korun. Druhý rok za sebou tak byla vyšší než hodnota importu, která vloni stoupla o 40 procent na 29 miliard eur. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat.
  8:09

Ve srovnání s rokem 2017 se hodnota exportu elektromobilů a hybridních vozů z EU zvýšila o téměř 800 procent, zatímco hodnota importu stoupla o více než 400 procent, upozornil Eurostat.

Hodnota exportu automobilů s čistě elektrickým pohonem z EU loni dosáhla 12,3 miliardy eur. Hodnota vývozu hybridních vozů umožňujících dobíjení z elektrické sítě činila 6,8 miliardy eur, zatímco hodnota vývozu ostatních hybridních vozů dosáhla 22,9 miliardy eur.

Evropský parlament zákaz prodeje nových aut se spalovacím motorem od roku 2035 schválil v červnu. V listopadu pak přidal opatření týkající se povinné výstavby infrastruktury v jednotlivých zemích. Členské země podle nařízení musí vybudovat na hlavních tazích a dálnicích nabíječky pro elektromobily každých 60 kilometrů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat