Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Elektronické pokladny zahubí osobní odběry a dobírku, varují e-shopy

E-shop (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Osobní odběr a dobírka jsou v Česku stále nejoblíbenějšími způsoby dopravy a platby při nakupování na internetu. Obchodníci ale varují, že většina prodejců tyto možnosti zatrhne, pokud pro e-shopy začne v březnu platit elektronická evidence tržeb.
  12:33

Při letošní předvánoční horečce budou moci Češi vybírat z více než 30 tisíc e-shopů. Až budou shánět dárky příští rok, bude obchodníků na internetu možná citelně méně. Alespoň to tvrdí někteří jejich provozovatelé.

Podnikatelé nechávají nákup pokladen k EET na poslední chvíli

Od března 2017 totiž bude i pro ně platit elektronická evidence tržeb a ta malým a středním prodejcům buď značně zkomplikuje život, nebo povede k omezení možnosti zasílat zboží na dobírku či vyzvedávat je osobně na pobočce, což jsou v Česku stále nejoblíbenější způsoby nakupování na internetu.

Debatu rozjel na svém blogu Petr Soukup ze společnosti Simplia, která se zabývá technickým provozem e-shopů. Problémů vidí hned několik. Počínaje tím, že pod EET spadá platba kartou přes internet, ale nikoliv klasický převod na účet, až po skutečnost, že povinnost evidovat elektronicky tržby ztíží administrativu a nabourá flexibilní procesy, které v e-commerce fungují.

Babiš: Problém je nafouknutý

Na rozdíl od kamenných obchodů jsou e-shopy přístupné 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Když si tak zákazník objedná a zaplatí v neděli večer zboží, musí dostat fakturu a účtenku se všemi kódy a náležitostmi. Pokud v pondělí před odesláním dojde k jakékoliv změně objednávky, musí se provést opravné hlášení a další procesy.

Zatímco kamenný obchod tak EET může vyřešit tabletem s aplikací za pár tisíc, pro malý e-shop to znamená úpravu účetního softwaru, předělání platformy obchodu a investici v řádu desetitisíců.

Příspěvek vyvolal tak velký ohlas, že se na něj rozhodl zareagovat přímo ministr financí Andrej Babiš. Ten většinu Soukupových námitek vyvrátil.

Český trh e-commerce v číslech.

„Pokud je zákazníkovi zasílána faktura papírově, samozřejmě že stačí, aby ji dostal s příslušnými EET náležitostmi, žádná zálohová faktura není potřeba. V okamžiku platby kartou či PayPalem je nutno zaevidovat a zákazník dostane svoji standardní fakturu standardní cestou, ať už e-mailem, nebo papírově v balíčku. Copak e-shopy, které mají svůj byznys postavený na elektronické objednávce, elektronickém zprocesování a elektronické platbě, nejsou schopny zaslat elektronicky zprávu ve standardním formátu a přijatý kód přidat na fakturu?“ tázal se Babiš.

Malým e-shopům se podle Soukupa nabízí jednoduchá možnost – zrušit online platby a osobní odběry. Platby budou přijímat přes účet předem a zboží posílat poštou. To však může znamenat ztrátu konkurenceschopnosti.

Velcí to zvládnou, malí nikoliv

„Malé e-shopy musí buď investovat do EET, které jim nic nepřinese, nebo ztratí schopnost konkurovat velkým hráčům. EET posílá český trh e-commerce o několik let zpět a už teď je jasné, že stovky e-shopů zaniknou. V reakcích na článek se dokonce překvapivé množství lidí pochlubilo, že už mají firmu přesunutou za hranice,“ řekl LN v reakci na ministrova slova Soukup.

„Vše kolem EET je samozřejmě našimi klienty a lidmi kolem e-shopů vnímáno hodně negativně. Obávají se jak nákladových, tak administrativních komplikací. Některé menší e-shopy by situaci mohly vyřešit tím, že budou nabízet pouze ty platební metody, které EET nevyžadují. Jedná se však o krok zpátky, a navíc může znamenat ztrátu zákazníků,“ potvrzuje Miroslav Uďan, šéf společnosti Shoptet, na jejíž platformě funguje přes devět tisíc českých e-shopů.

Start evidence tržeb se vyhne stánkařům a farmářům. Dostali odklad rok a čtvrt

Dobírka je totiž jednou z nejproblematičtějších metod. Jakmile prodejce inkasuje peníze od přepravce v hotovosti, je EET nutná a nevyhnutelná. Pokud ale přepravce pošle prodejci peníze převodem na účet, je tato operace posuzována stejně jako peněžní převod od zákazníka, a EET se na ni proto nevztahuje. Tuto výjimku s ministerstvem financí na začátku léta vyjednala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, pro mnoho e-shopů však ani tato úleva nic neřeší.

„Z našich statistik vyplývá, že zákazníci stále nejčastěji využívají možnost dobírky, a to v 41 procentech případů. Další nejoblíbenější je platba převodem na účet, která tvoří celých 27 procent. I kdyby si všichni majitelé e-shopů nechávali posílat od přepravce peníze za dobírku převodem na účet, stále to znamená, že přibližně třetina objednávek a plateb podléhá EET. Ministerstvo tak pravděpodobně stejně moc detailní přehled o činnosti e-shopů nezíská a online prodejcům přibude zbytečná administrativa,“ dodává Uďan.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...