Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Elektronické pokladny zahubí osobní odběry a dobírku, varují e-shopy

E-shop (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Osobní odběr a dobírka jsou v Česku stále nejoblíbenějšími způsoby dopravy a platby při nakupování na internetu. Obchodníci ale varují, že většina prodejců tyto možnosti zatrhne, pokud pro e-shopy začne v březnu platit elektronická evidence tržeb.
  12:33

Při letošní předvánoční horečce budou moci Češi vybírat z více než 30 tisíc e-shopů. Až budou shánět dárky příští rok, bude obchodníků na internetu možná citelně méně. Alespoň to tvrdí někteří jejich provozovatelé.

Podnikatelé nechávají nákup pokladen k EET na poslední chvíli

Od března 2017 totiž bude i pro ně platit elektronická evidence tržeb a ta malým a středním prodejcům buď značně zkomplikuje život, nebo povede k omezení možnosti zasílat zboží na dobírku či vyzvedávat je osobně na pobočce, což jsou v Česku stále nejoblíbenější způsoby nakupování na internetu.

Debatu rozjel na svém blogu Petr Soukup ze společnosti Simplia, která se zabývá technickým provozem e-shopů. Problémů vidí hned několik. Počínaje tím, že pod EET spadá platba kartou přes internet, ale nikoliv klasický převod na účet, až po skutečnost, že povinnost evidovat elektronicky tržby ztíží administrativu a nabourá flexibilní procesy, které v e-commerce fungují.

Babiš: Problém je nafouknutý

Na rozdíl od kamenných obchodů jsou e-shopy přístupné 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Když si tak zákazník objedná a zaplatí v neděli večer zboží, musí dostat fakturu a účtenku se všemi kódy a náležitostmi. Pokud v pondělí před odesláním dojde k jakékoliv změně objednávky, musí se provést opravné hlášení a další procesy.

Zatímco kamenný obchod tak EET může vyřešit tabletem s aplikací za pár tisíc, pro malý e-shop to znamená úpravu účetního softwaru, předělání platformy obchodu a investici v řádu desetitisíců.

Příspěvek vyvolal tak velký ohlas, že se na něj rozhodl zareagovat přímo ministr financí Andrej Babiš. Ten většinu Soukupových námitek vyvrátil.

Český trh e-commerce v číslech.

„Pokud je zákazníkovi zasílána faktura papírově, samozřejmě že stačí, aby ji dostal s příslušnými EET náležitostmi, žádná zálohová faktura není potřeba. V okamžiku platby kartou či PayPalem je nutno zaevidovat a zákazník dostane svoji standardní fakturu standardní cestou, ať už e-mailem, nebo papírově v balíčku. Copak e-shopy, které mají svůj byznys postavený na elektronické objednávce, elektronickém zprocesování a elektronické platbě, nejsou schopny zaslat elektronicky zprávu ve standardním formátu a přijatý kód přidat na fakturu?“ tázal se Babiš.

Malým e-shopům se podle Soukupa nabízí jednoduchá možnost – zrušit online platby a osobní odběry. Platby budou přijímat přes účet předem a zboží posílat poštou. To však může znamenat ztrátu konkurenceschopnosti.

Velcí to zvládnou, malí nikoliv

„Malé e-shopy musí buď investovat do EET, které jim nic nepřinese, nebo ztratí schopnost konkurovat velkým hráčům. EET posílá český trh e-commerce o několik let zpět a už teď je jasné, že stovky e-shopů zaniknou. V reakcích na článek se dokonce překvapivé množství lidí pochlubilo, že už mají firmu přesunutou za hranice,“ řekl LN v reakci na ministrova slova Soukup.

„Vše kolem EET je samozřejmě našimi klienty a lidmi kolem e-shopů vnímáno hodně negativně. Obávají se jak nákladových, tak administrativních komplikací. Některé menší e-shopy by situaci mohly vyřešit tím, že budou nabízet pouze ty platební metody, které EET nevyžadují. Jedná se však o krok zpátky, a navíc může znamenat ztrátu zákazníků,“ potvrzuje Miroslav Uďan, šéf společnosti Shoptet, na jejíž platformě funguje přes devět tisíc českých e-shopů.

Start evidence tržeb se vyhne stánkařům a farmářům. Dostali odklad rok a čtvrt

Dobírka je totiž jednou z nejproblematičtějších metod. Jakmile prodejce inkasuje peníze od přepravce v hotovosti, je EET nutná a nevyhnutelná. Pokud ale přepravce pošle prodejci peníze převodem na účet, je tato operace posuzována stejně jako peněžní převod od zákazníka, a EET se na ni proto nevztahuje. Tuto výjimku s ministerstvem financí na začátku léta vyjednala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, pro mnoho e-shopů však ani tato úleva nic neřeší.

„Z našich statistik vyplývá, že zákazníci stále nejčastěji využívají možnost dobírky, a to v 41 procentech případů. Další nejoblíbenější je platba převodem na účet, která tvoří celých 27 procent. I kdyby si všichni majitelé e-shopů nechávali posílat od přepravce peníze za dobírku převodem na účet, stále to znamená, že přibližně třetina objednávek a plateb podléhá EET. Ministerstvo tak pravděpodobně stejně moc detailní přehled o činnosti e-shopů nezíská a online prodejcům přibude zbytečná administrativa,“ dodává Uďan.

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat