Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Embéčko nebo stodvacítka. V bývalé textilce vystavují socialistická auta

Ekonomika

  6:00
VELKÉ HAMRY (JABLONECKO) - Expozice socialistických automobilů je ode dneška přístupná ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Vznikla v bývalé textilce Seba. V prostorách někdejší přádelny je bezmála 60 vozů z 60. až 80. let minulého století. Zhruba 90 procent z nich jsou stále schopné provozu. Řekl to Ladislav Hrubý, který je majitelem většiny vystavených vozů.

Slavnostní otevření depozitáře Muzea socialistických vozidel se uskutečnilo 5. července ve Velkých Hamrech na Jablonecku. foto: ČTK

Hrubý začal auta z doby socialismu sbírat před čtvrtstoletím. Jedno muzeum věnované těmto vozům už pomáhal před třemi lety zakládat, sídlí v Kozovazech u Prahy. "Je tam ale hodně málo místa," vysvětlil, proč hledali další místo, kde by bylo možné stará auta vystavovat.

Expozice ve Velkých Hamrech bude v letní sezóně otevřená každý den s výjimkou pondělí od 10:00 do 16:00. Na výstavní ploše jsou takřka všechny známé značky předlistopadové éry vyráběné v socialistických zemích. Největší prostor dostaly české škodovky, od embéček až po stodvacítky. "Moje srdeční záležitost je Škoda 1000 MBX," vyznal se Hrubý. Těchto elegantních vozů z konce 60. let se vyrobilo asi jen 2500. Ještě větší raritou je prototyp Škoda 990, kterých nebylo ani 50. "Laik by řekl, že je to tisícovka, je tam ale asi 15 odlišností," upozornil sběratel.

ČTĚTE TAKÉ:

Návštěvníci mohou v expozici také vidět, jak se vyvíjel sovětský žigulik, jsou tam i moskviče či rumunské olcity a dacie, polská verze fiatu nebo východoněmecké wartburgy. Legendární trabant, po němž se návštěvníci dnes hodně ptali, zatím ve Velkých Hamrech není. Podle Hrubého ho sem dodají během několika týdnů. "Expozici budeme průběžně dodělávat a časem pak i obměňovat," vysvětlil.

Hodně obletovaná byla dnes ze strany návštěvníků kolekce vozů někdejší Veřejné bezpečnosti, v níž nechybí ani rarity jako jsou sedmimístný GAZ nebo modrobílá Škoda 1202 z roku 1963. Na ukázku jsou v bývalé přádelně i automobily vyráběné v kapitalistických zemích, například fordy nebo volkswageny. "Je to protipól socialistických, aby si člověk mohl porovnat a srovnat," poznamenal Hrubý.

Auta z doby socialismu ale nebudou pouze stát na výstavní ploše v bývalé továrně. "Budeme je i půjčovat na zvláštní příležitosti. Třeba už teď jsme se domluvili s Tanvaldem a na jejich slavnostech vystavíme zhruba 15 našich vozů," uvedl Pavel Kadaš ze spolku Motorgate, který bude zajišťovat provoz expozice.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat