Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Emisní povolenky se našly, ale možná se majitelům nevrátí

Ekonomika

  9:23
PRAHA - Většina zmizelých emisních povolenek, které byly minulý týden ukradeny z účtů vedených u tuzemského operátora trhu s elektřinou (OTE), se našla. 610.000 povolenek po hackerském útoku bylo zřejmě převedeno na účty u správců v Německu a Estonsku.

Chladicí věže chemičky v Litvínově foto: ČTK

"Očekáváme ještě potvrzení 500 tisíc kusů, jež jsme nalezli na účtech registrovaných ve Velké Británii," řekl ředitel OTE Jiří Šťastný.

Zbytek do celkem 1,306 milionu ukradených povolenek se prý našlo na českých účtech, část ještě v dalších zemích. Inforomovala o tom MfDnes.

Národní správci znají podle Šťastného i konkrétní majitele účtů, kde se povolenky našly. K dispozici je má policie, která se případem zabývá.

Smog - ilustrační foto (na snímku je důl Darkov v Karviné).

Pokud se povolenky nevrátí, není jisté, kdo bude škodu hradit

Zatím není jasné kdy a zda vůbec se podaří cenné papíry vrátit zpátky na účty jejich vlastníků. Kdyby se ukradené kredity vrátit nepodařilo, není prý zřejmé ani to, kdo vzniklou škodu uhradí, píše list.

Národní správci účtů podle deníku nemají právo ukradené povolenky na základě vlastního rozhodnutí poslat zpátky jejich majitelům. "Spoléháme v této věci na policii," řekl Šťastný.

Nejvíc - 700.000 povolenek - postrádá ČEZ, dalších 475.000 chybí soukromé společnosti Blackstone Global Ventures. Okradeny byly ještě tři další podniky, ale ty zatím nezveřejnily své jméno. Celkem se ztratily povolenky zhruba za 450 milionů korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat