Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Energetická a vodní díla jsou veřejný zájem, schválili senátoři

Ekonomika

  21:22
PRAHA - Senátoři podpořili návrh svých kolegů, který má urychlit výstavbu energetických sítí a vodních děl. Podle jednoho z předkladatelů, Jiřího Nedomy (ODS), má usnadnit výstavbu zejména dalších bloků jaderné elektrárny Temelín, odkládanou stavbu jezů na Labi a budování protipovodňových opatření. Návrh nyní dostanou k posouzení poslanci.

Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Senátoři svůj návrh vtělili do novely zákona o urychlení výstavby dopravní a technické infrastruktury. Tento zákon původně předložila ve sněmovně skupina poslanců a urychlit měl pouze výstavbu rychlostní komunikace R35.

Během projednávání se ale v důsledku pozměňovacího návrhu změnil na zákon urychlující výstavbu technické a dopravní infrastruktury.

Senátoři navrhují, aby se na energetické sítě a vodní díla vztahovala stejná pravidla jako na dálnice a silnice. Zákon by prohlásil jejich výstavbu za veřejný zájem. Prohlášení za veřejný zájem má podle tvůrců návrhu podléhat přísnému procesu a bude se týkat jen strategické infrastruktury. V souladu se zákonem bude poté možné odkup dotčených pozemků za tržní cenu a vyvlastnění umožní jen v případě nedohody.

Pokud o to stavebník požádá, spojí podle návrhu příslušný úřad u energetických a vodních staveb stavební a územní řízení. To se nelíbilo senátorovi Jiřímu Čunkovi, který varoval, že by to v konečném důsledku bylo v rozporu se správním řádem. Senátoři ale na jeho pozměňovací návrh nepřistoupili.

Autor:

Mohlo by vás zajímat