Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Energetická inflace přesáhla šedesát procent, u seniorů ještě více

Ekonomika

  8:54aktualizováno  12:14
Zdražení energií se razantně promítlo do českých rodinných rozpočtů. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky za poslední dva roky dosáhla tzv. energetická inflace v průměru 61,5 procenta. U seniorů činil nárůst dokonce 72,8 procenta.

Za poslední rok pak meziroční ztráta kupní síly způsobení zdražením energií dosáhla 7 864 korun na domácnost, dodal Jurečka na tiskové konferenci. Citelněji ji pocítili vlastníci domů, těm kupní síla mezi červnem 2022 a červencem 2023 klesla o 11 820 korun. Data vycházejí z průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Průměrná domácnost pak za poslední rok přišla kvůli drahým energiím o 1,4 procenta čistého příjmu, hůře na tom byly rodiny penzistů, jež musely odepsat tři procenta čistých příjmů.

„Mezi ty nejpostiženější skupiny patří penzisté, neúplné rodiny, tedy samoživitelé a samoživitelky, nízkopříjmové rodiny, vlastníci domů a rodiny z nejmenších obcí,“ vyjmenoval Jurečka.

To, že jsou obecně nejvíce zasaženou skupinou penzisté, má podle Jurečky několik objektivních příčin. „Jednak je to otázka příjmové situace seniorů, byť ona se za poslední rok nějak vyvíjela z hlediska valorizací důchodů,“ uvedl šéf resortu práce.

„Nemalá část těchto seniorů žije především v bytech, ve kterých žili v době svého produktivního života. Velikost bytu je větší, protože v nich dříve rovněž žily i jejich děti, zkrátka bylo vícero členů domácnosti. Nám se dlouhodobě nedaří smysluplně a efektivně udělat to, že když postupně odcházejí děti, aby domácnosti si byly schopny najít nájemní bydlení, které by bylo prostorově menší a zároveň třeba energeticky méně náročné,“ vysvětlil ministr.

Zateplit a ušetřit

I když ceny energií na trhu klesají, podle Jurečky nelze říct, že by byla energetická krize pryč. Nicméně žádné nové opatření proti ní ministerstvo práce a sociálních věcí zatím nechystá. Podle Jurečky je vyhovujícím nástrojem příspěvek na bydlení, který aktuálně čerpá 250 tisíc domácností. „Pro nás je důležité dělat opatření, která jsou cílená, není možné pokračovat v opatřeních, která jsou plošná,“ uvedl šéf resortu práce.

Dalším důležitým opatřením je podle něj investiční podpora ve formě dotačních titulů. Pro nízkopříjmové domácnosti a důchodce je tu program Nová zelená úsporám Light, v rámci kterého se lidem vyplácí až sto procent nákladů na úsporná opatření.

Čím více lidí NZÚ Light využije, tím méně lidí bude v budoucnu nuceno čerpat příspěvek na bydlení, myslí si ministr životního prostředí Petr Hladík (za KDU-ČSL).

„Jde o investiční podporu, o zdroje financí, které jsou mimo státní rozpočet. Jednoznačným cílem je zateplování, výměna oken, instalace ohřevu teplé vody tak, abychom do budoucna snížili tlak na příspěvek na bydlení, to znamená na to, co jde ze státního rozpočtu,“ vysvětlil Hladík.

Nejčastějšími žadateli o NZÚ Light jsou podle dat ministerstva životního prostředí starobní důchodci ve věku 70 až 79 let. Jen sedm procent zájemců je mladších 60 let. Nejčastěji se tito žadatelé vyskytují v obcích s méně než 2000 obyvateli.

Nedostatečné tempo renovací

Do budoucna Ministerstvo práce uvažuje o tom, že by příspěvek na bydlení snižovalo těm žadatelům, kteří se nesnaží využít dotačních programů, ačkoli je jejich budova velmi energeticky náročná. „Pokud během roku či dvou neudělá žádné kroky k tomu, aby snížil své vícenáklady, bude do budoucna možné mu příspěvek na bydlení o něco snížit,“ řekl Jurečka.

Navzdory tomu, že program Nová zelená úsporám funguje už téměř patnáct let, stále je velký podíl tuzemských budov ve špatném stavu, což se projevuje na jejich spotřebě energií. „Větší část rodinných domů se stavěla před rokem 1980. Z nich pouze jedna čtvrtina je uspokojivě zrenovována. Máme před sebou obrovskou výzvu tyto domy dostat do uspokojivého stavu,“ uvádí prezident Asociace výrobců minerální izolace Ondřej Šrámek. Podle něj je potřeba tempo renovací v Česku až ztrojnásobit.

V předešlých letech byly energie vedle jiných výdajů na domácnost celkem zanedbatelnou položkou. Jenže v loňském roce ceny energií vzrostly a na předkrizové hodnoty se zřejmě nevrátí.

Podle odhadů odborníků ceny energií v blížící se topné sezoně nebudou nijak výrazně růst, avšak nelze očekávat ani jejich pokles. Zároveň stále není jasné, jak to bude v příštím roce s regulovanou složkou ceny energií. Letos totiž stát zvýšené náklady distributorů sítí a provozovatele přenosové soustavy do značné míry sanuje. Od příštího roku to ale zřejmě dělat nebude. Navíc se zřejmě do vyúčtování za elektřinu vrátí poplatek za obnovitelné zdroje energie.

10. července 2023

Autoři: ,