Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plyn zlevní. Energetický úřad chystá bič na plynaře

Ekonomika

  10:16
PRAHA - Až tisícovku mohou české rodiny ušetřit příští rok za spotřebu plynu. Energetický regulační úřad vedený Alenou Vitáskovou totiž podle informací LN chystá kuriózní trest pro klíčové prodejce. Za to, že málo investují do obnovy plynovodní sítě, jim sníží ceny za distribuci plynu.

Plyn zdraží foto: Shutterstock

„Může dojít ke snížení ceny za distribuci a přepravu plynu v průměru až o sedm procent,“ naznačuje mluvčí regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. V konečném důsledku to pravděpodobně potěší domácnosti při pohledu na roční vyúčtování celkové spotřeby. Kdo využívá plyn k ohřevu vody a vaření, může docílit roční úspory zhruba dvou set korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Úspora až tisíc korun ročně

Ještě výrazněji se zásah státního regulátora dotkne domácností ve větších domech vytápěných zemním plynem. Ty by díky nově navržené úpravě cen mohly ušetřit až tisíc korun ročně.

Třem energetickým skupinám, které v Česku vlastní distribuční sítě, se podle očekávání navrhovaný „trest“ příliš nezamlouvá. Chtějí úřad ještě přesvědčit, aby si škrtání v tarifech rozmyslel.

Více si přečtěte v úterních Lidových novinách.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat