Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Babiš: Vláda chce, aby nový blok Dukovan postavila dceřiná firma ČEZ. Nezákonné, protestují minoritní akcionáří

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

VALEČ Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Stát je podle premiéra připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí. Firma ČEZ uvádí, že se proti staví minoritní akcionáři.

Akcie ČEZ na pražské burze na premiérovo vyjádření reagovaly poklesem k 553 korunám. Ranní obchodování začínaly na 555 korunách za akcii.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš ve čtvrtek řekl, že přípravy na stavbu nového jaderného bloku pokračují. „Za sebe říkám, že všichni na úrovni vlády, státních institucí i ČEZ se tomu věnujeme,“ uvedl. Největší výdaje lze očekávat po dokončení přípravných prací, tedy po roce 2027, dodal. Míní, že by bylo lépe, kdyby česká energetika zůstala stoprocentně státní. „Myslím, že by ČEZ měl zvážit, zda by z nějaké části společnosti minoritní akcionáře nevytěsnil. Ale ta diskuse probíhá a nemá zatím závěr,“ řekl.  Podle zástupce části minoritních akcionářů ČEZ Šnobra je forma stavby nového bloku v Dukovanech nezákonná.

Babiš: Nový blok chceme, analyzujeme ale všechny možnosti

„My jsme přesvědčeni o tom, že ta investice je efektivní a že je návratná,“ řekl Babiš na čtvrtečním semináři o dukovanské elektrárně ve Valči na Třebíčsku. Uvedl, že není pravda, že vláda pouze uvažuje o prodloužení životnosti nynějších bloků Dukovan. „Chceme analyzovat všechny možnosti. Ale my jsme jasně řekli, že vláda chce, aby ČEZ postavil nový blok v Dukovanech,“ uvedl premiér.

Do dceřiné společnosti, která by se podle Babiše měla o stavbu bloku postarat, by měla firma ČEZ vložit aktiva Dukovan, případně i Temelína. Garantem investice by byl ČEZ, stát by byl druhý v pořadí. Za důležité označil i technologie, aby šlo postavit blok včas a podle rozpočtu. Uvedl to s poukazem na protahující se stavby bloků ve Finsku a na Slovensku.

„Na rozdíl od premiéra silně pochybuji, že stavba nových atomových reaktorů v Dukovanech by mohla být ekonomicky efektivní a návratná. Jde o jedny z nejdražších zdrojů elektřiny vůbec,“ uvedl v tiskové zprávě Edvard Sequens z ekologické organizace Calla. Poukázal na prodražování projektů reaktorů ve světě. Je třeba zveřejnit vládní analýzy k ekonomickým dopadům investorských modelů stavby nových reaktorů do veřejných rozpočtů a na spotřebitele, jež měly být hotové v září, dodal.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) řekla v srpnu, že do konce letošního roku by se mělo rozhodnout o finančním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku. Koncem října pak Babiš mluvil o možném prodloužení životnosti Dukovan o deset let.

Starostové v širokém okolí elektrárny včetně Kraje Vysočina dostavbu Dukovan podporují. Čtvrteční seminář pořádala občanská bezpečnostní komise fungující při dukovanské elektrárně. Předseda Aleš John řekl, že do poloviny října zněla od státu ubezpečení, že se rozhodne o stavbě bloku. „Na konci října přišla rána z čistého nebe. Zpráva zní, prodloužíme provoz elektrárny Dukovany na 60 let a posuneme rozhodnutí o nové výstavbě o deset let,“ uvedl. Babiš tuto zprávu označil za nesmysl. „Těch lží v mediálním prostoru, to bychom tu byli asi měsíc,“ reagoval.

„Netlačte nás do toho, abychom vám řekli, že to bude 31.12. Chceme rozhodnout a rozhodneme, až budeme mít dostatek podkladů,“ řekla ve Valči Nováková. Uvedla, že vláda chce naplňovat státní energetickou koncepci, prodloužení životnosti dukovanských bloků označila za záložní alternativu. I podle ní by se o stavbu nového bloku měl postarat ČEZ, který by měl primárně zajišťovat i financování. „ČEZ je již několik let poměrně ve vysokém zisku a vyplácí dividendy,“ řekla.

Akcionáří jsou proti stavbě jaderné elektrárny

„Minoritní akcionáři už zcela jasně projevili svoji nevůli stavět jaderné elektrárny,“ řekl mluvčí firmy ČEZ Ladislav Kříž. Uvedl, že jde o dlouhodobou strategickou investicí, ale z z krátkodobého hlediska je rentabilita diskutabilní. Případné soudní spory by mohly zablokovat stavbu na desítky let. „Snadné řešení v tomto směru zatím není,“ uvedl Kříž.

Premiér připustil to, že minoritní akcionáři ČEZ mají jiný zájem. Je to hlavně na ČEZu, aby si obhájil byznysplán, dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií. Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Její první blok je v provozu od roku 1985.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!