31. května 2019 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Británie se dva týdny obešla bez elektřiny vyrobené z uhlí. Poprvé od 19. století

Britská uhelná elektrárna Eggborough, která patří firmě EPH Daniela Křetínského | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská uhelná elektrárna Eggborough, která patří firmě EPH Daniela Křetínského | foto: Volné dílo: Wikimedia

Londýn Británie se poprvé od 80. let 19. století obešla celé dva týdny bez elektřiny vyrobené z uhlí. Podle serveru BBC bylo uhlí k produkci elektřiny v Británii naposledy použito odpoledne 17. května. Británie se přitom chce uhelných elektráren zcela zbavit do roku 2025.

Svůj první celý den bez elektřiny vyrobené z uhlí od roku 1882 - kdy v Londýně zahájila provoz celosvětově první uhelná elektrárna dodávající elektrický proud pro veřejné využití - zaznamenala země předloni v dubnu. V první polovině tohoto měsíce se pak obešla bez elektřiny z uhlí po celý jeden týden.

„Protože se do systému dostává čím dál více elektřiny z obnovitelných zdrojů, vidíme, že se věci pohybují kupředu úžasným tempem,“ uvedl ředitel provozovatele britské rozvodné sítě Fintan Slye. 

Upozornil však, že k zajištění úplného odchodu od uhelných elektráren zbývá ještě spousta práce. Tyto elektrárny totiž stále hrají významnou roli jako záložní zdroje pro období zvýšené poptávky.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.