3. října 2013 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Brusel si brousí zuby na ruský Gazprom, gigantu hrozí pokuta 282 miliard

Plynovod - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod - ilustrační foto. | foto: ČTK

VILNIUS Po více než ročním vyšetřování je Evropská komise připravena obvinit ruský plynárenský gigant Gazprom z používání praktik porušujících antimonopolní pravidla. Uvedl to evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Gazprom by mohl nakonec dostat pokutu až 15 miliard dolarů (282 miliard korun).

Evropská komise vyšetřuje Gazprom kvůli podezření, že firma zneužívá svou dominantní pozici na trzích zemí střední a východní Evropy. Vyšetřování podle Almunii zahrnovalo Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Podle informací komise z doby zahájení vyšetřování padá na Gazprom podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek.

ČTĚTE TAKÉ:

Gazprom je podezřelý také z toho, že účtuje některým zemím nepřiměřeně vysoké ceny. Komise nyní podle Almunii sestavuje seznam obvinění vůči Gazpromu.

Pokud komise dojde k závěru, že firma porušuje pravidla hospodářské soutěže, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb. Gazprom loni utržil zhruba 148 miliard dolarů.

Strategický dodavatel i pro Česko

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost hodlá v celém letošním roce zvýšit dodávky plynu do Evropy na 152 miliard krychlových metrů po loňském propadu o osm procent na 139 miliard kubíků.

Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Firma pokrývá zhruba čtvrtinu evropské poptávky po plynu. V poslední době ale na evropském trhu čelí růstu konkurence, který souvisí mimo jiné s pokračujícím rozmachem těžby z břidličných hornin.

Lidovky.cz, ČTK